Super Socializer - en to it translation catalogue (358 entries)

en: Make sure cURL is enabled at your website server. You may need to contact the server administrator of your website to verify this
it: Assicurati che cURL sia abilitato sul server del tuo sito. Per verificare questo, potrebbe essere necessario contattare l'amministratore del server.

en: Please verify your email address to login.
it: Per favore, per accedere verifica il tuo indirizzo e-mail.

en: Your email has been verified. Now you can login to your account
it: Il tuo indirizzo e-mail é stato verificato, adesso puoi accedere al tuo account

en: Notification
it: Notifiche

en: Email required
it: Email Obbligatoria

en: Please check your email inbox to complete the registration.
it: Per favore, per completare la registrazione, controlla la tua casella di posta elettronica.

en: Leave a reply
it: Lascia un commento

en: Super Socializer - General Options
it: Super Socializer - Opzioni

en: General Options
it: Opzioni Generali

en: Small Avatar Url
it: Url Avatar Piccolo

en: Large Avatar Url
it: URL Avatar Grande

en: Do not fetch and update social avatar from my profile, next time I Social Login
it: La prossima volta che uso Social Login, non prendere e/o aggiornare il social avatar dal mio profilo.

en: Update social avatar, next time I Social Login
it: La prossima volta che si usa Social Login, aggiorna il social avatar.

en: Login with your Social ID
it: Login con il tuo ID Social

en: Email you entered is already registered or invalid
it: La email inserita è già registrata o non è valida

en: Please enter a valid email address. You might be required to verify it
it: Si prega di inserire un indirizzo email valido. Potrebbe esserne richiesta una verifica

en: Link your social account to login to your account at this website
it: Collega il tuo social account per accedere al tuo account su questo sito

en: Settings saved
it: Impostazioni salvate

en: Dismiss this notice
it: Rimuovi questo annuncio

en: Click to show help
it: Clicca per vedere l'aiuto

en: Click to hide help
it: Clicca per nascondere l'aiuto

en: Settings
it: Configurazioni

en: Account linked successfully
it: Account collegato correttamente

en: Account already exists or linked
it: Account esistente o già collegato

en: Currently
it: Attualmente

en: Connected with
it: Connesso con

en: Remove
it: rimuovere

en: Social Account Linking
it: Collegamento Social Account

en: Disable Standard Social Sharing on this
it: Disabilita i pulsanti Floating Social Sharing su questo

en: Disable Floating Social Sharing on this
it: Disabilita i pulsanti Floating Social Sharing su questo

en: Disable Standard like buttons on this
it: Disabilita i pulsanti Standard Mi-piace su questo

en: Disable Floating like buttons on this
it: Disabilita i pulsanti Floating Mi-piace su questo

en: Disable Social Commenting on this
it: Disabilita Social Commenting

en: Standard Sharing Interface
it: Interfaccia Sharing Standard

en: Starting share count for
it: Avvio share count per

en: Floating Sharing Interface
it: Interfaccia Sharing Floating

en: Small Avatar
it: Avatar Piccolo

en: Large Avatar
it: Avatar Grande

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Include Javascript in website footer
it: Includi Javascript nel footer del sito web

en: If enabled (recommended), Javascript files will be included in the footer of your website.
it: Se questa opzione è abilitata (consigliato), file Javascript saranno inclusi nel footer del tuo sito web.

en: Load all Javascript files in single file
it: Carica tutti i file Javascript in un unico file

en: Loads Javascript in single request.
it: Carica Javascript in una singola richiesta.

en: Delete all the options on plugin deletion
it: Elimina tutte le opzioni quando si cancella il plugin

en: If enabled, plugin options will get deleted when plugin is deleted/uninstalled and you will need to reconfigure the options when you install the plugin next time.
it: Se questa opzione è abilitata, quando si cancella il plugin, le configurazioni saranno eliminate e, nel caso di una nuova istallazione, si dovranno riconfigurare di nuovo.

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: You can specify any additional CSS rules (without &lt;style&gt; tag)
it: È possibile specificare regole CSS aggiuntive (senza &lt;style&gt; tag)

en: About
it: Chi Siamo

en: Version
it: Versione

en: by
it: da

en: Donate Now
it: Dona Ora

en: Plugin Demo
it: Dimostrazione del Plugin

en: Integrate with Google Analytics
it: Integra con Google Analytics

en: Boost sharing by awarding points
it: Boost condivisione per l'attribuzione di punti

en: Award points for Social Login
it: Punti Premio per il Social Accedi

en: Other Add-ons
it: Altri Add-ons

en: Need Help?
it: Hai Bisogno di Aiuto?

en: If you <strong>have any query</strong>, need help regarding <strong>plugin setup</strong>, want <strong>custom features</strong> in the plugin or <strong>have any suggestion</strong> to improve the plugin, just drop an email at <a href="mailto:support@heateor.com">support@heateor.com</a>
it: Se hai suggerimenti, domande. Se vuoi funzioni personalizzate per il plugin, posso realizzarle per te. Basta scrivermi via email a <a href="mailto:support@heateor.com">support@heateor.com</a>

en: Support Us
it: Supportaci

en: Master Control
it: Controllo Master

en: Enable Social Sharing
it: Abilita Social Sharing

en: Master control to enable Social Sharing
it: Controllo Principale per abilitare Social Sharing

en: Theme Selection
it: Tema

en: Standard Interface
it: Interfaccia Standard

en: Floating Interface
it: Interfaccia Floating

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Troubleshooter
it: Risoluzione dei problemi

en: Standard interface theme
it: Tema Interfaccia Standard

en: Icon Preview
it: Anteprima Icona

en: Do not forget to save the configuration after making changes by clicking the save button below
it: Dopo aver apportato le modifiche, non dimenticate di salvare la configurazione, fare clic sul pulsante Salva in basso

en: Shape
it: Forma

en: Round
it: Arrotondata

en: Square
it: Quadrata

en: Rectangle
it: Rettangolare

en: Shape of the sharing icons
it: Forma delle icone

en: Size (in pixels)
it: Dimensioni (in pixel)

en: Size of the sharing icons
it: Dimensione delle icone

en: Width (in pixels)
it: Larghezza (in pixel)

en: Width of the sharing icons
it: Larghezza 
    icone

en: Height (in pixels)
it: Altezza (in pixel)

en: Height of the sharing icons
it: Altezza delle icone

en: Border radius (in pixels)
it: Raggio Bordo (in pixel)

en: Specify a value for rounded corners. More the value, more rounded will the corners be. Leave empty for sharp corners.
it: Specifica un valore per gli angoli arrotondati. Più alto sarà il valore, più arrotondati saranno gli angoli. Lascia vuoto per avere spigoli netti.

en: Logo Color
it: Colore Logo

en: Default
it: Predefinito

en: On Hover
it: Al Passaggio del Mouse

en: Specify the color or hex code (example #cc78e0) for the logo of icon. Leave empty for default. You can get the hex code of the required color from <a href="http://www.colorpicker.com/" target="_blank">this link</a>
it: Specifica il colore o il codice hex (esempio #cc78e0) per il logo dell'icona. Lascia vuoto per usare le impostazioni predefinite. Puoi ottenere il codice hex da <a href="http://www.colorpicker.com/" target="_blank">questo collegamento</a>

en: Background Color
it: Colore Background

en: Specify the color or hex code (example #cc78e0) for icon background. Save "transparent" for transparent background. Leave empty for default. You can get the hex code of the required color from <a href="http://www.colorpicker.com/" target="_blank">this link</a>
it: Specifica il colore o il codice hex (esempio #cc78e0) per il background delle icone. Salva "trasparent" per avere lo sfondo trasparente. Lascia vuoto per usare le impostazioni predefinite. Puoi ottenere il codice hex da <a href="http://www.colorpicker.com/" target="_blank">questo collegamento</a>

en: Border
it: Bordo

en: Border Width
it: Larghezza

en: Border Color
it: Colore

en: Icon border
it: Bordo Icona

en: Counter Position
it: Posizione Counter

en: (applies, if counter enabled)
it: (Si applica, se il Counter è abilitato)

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Bottom
it: Parte inferiore

en: Inner Left
it: Interno Sinistra

en: Inner Top
it: Interno Superiore

en: Inner Right
it: Interno Destra

en: Inner Bottom
it: Interno Fonfo

en: Position of share counter
it: Posizione dello share counter

en: Floating interface theme
it: Tema Interfaccia Floating

en: Standard Sharing Interface Options
it: Opzioni Interfaccia Sharing Standard

en: Enable Standard sharing interface
it: Abilita interfaccia standard

en: Master control to enable standard sharing
it: Controllo Principale per abilitare l'interfaccia standard

en: Target Url
it: URL di destinazione

en: Url of the webpage where icons are located (default)
it: URL della pagina web in cui si trovano le icone (predefinito)

en: Url of the homepage of your website
it: Url della homepage del tuo sito web

en: Custom url
it: Url personalizzata

en: Url to share
it: Url da condividere

en: Title
it: Titolo

en: The text to display above the sharing interface
it: Il testo da mostrare sopra l'interfaccia di sharing

en: Instagram username
it: Username Instagram

en: Username of the Instagram account you want to redirect users to, on clicking the icon
it: Nome utente dell' account Instagram che si desidera reindirizzare agli utenti facendo clic sull'icona

en: Rearrange icons
it: Riorganizza le icone

en: Drag the icons to rearrange in desired order
it: Trascina le icone per riordinare

en: Select Sharing Services
it: Seleziona i Service

en: Select sharing services to show in social share bar
it: Seleziona i servizi di sharing da mostrare

en: Horizontal alignment
it: Allineamento orizzontale

en: Center
it: centro

en: Horizontal alignment of the sharing interface
it: Allineamento orizzontale della interfaccia sharing

en: Position with respect to content
it: Posizione

en: Top of the content
it: Parte superiore del contenuto

en: Bottom of the content
it: Parte inferiore del contenuto

en: Specify position of the sharing interface with respect to the content
it: Specifica la posizione dell'interfaccia rispetto al contenuto

en: Placement
it: Collocazione

en: Posts
it: Post

en: Pages
it: Pagine

en: Excerpts and Posts page
it: Pagine di Estratti ed Articoli

en: Category Archives
it: Archivi di categorie

en: Archive Pages (Category, Tag, Author or Date based pages)
it: Arch. Pagine (Categoria., Tag, Autore o Pagine basate su data)

en: BuddyPress activity
it: Attività BuddyPress

en: BuddyPress group (only at top of content)
it: BuddyPress group (solo nella parte superiore del contenuto)

en: BBPress topic
it: Argomento BBPress

en: BBPress reply
it: Risposta BBPress

en: After individual product at WooCommerce Shop page
it: Dopo il singolo prodotto nella pagina Shop WooCommerce

en: WooCommerce Product Page
it: WooCommerce Pagina Prodotto

en: WooCommerce Thankyou Page
it: WooCommerce Pagina Thankyou

en: Specify the pages where you want to enable Sharing interface
it: Specifica le pagine dove vuoi abilitare l'Interfaccia Sharing

en: Show share counts
it: Mostra quantità

en: If enabled, share counts are displayed above sharing icons.
it: Se questa opzione è abilitata, la quantitá di condivisioni sará mostrato sopra le icone condivise

en: Show total shares
it: Mostra totale

en: If enabled, total shares will be displayed with sharing icons
it: Se questa opzione è abilitata, la quantitá di condivisioni sará mostrato con le icone condivise

en: Enable 'More' icon
it: Abilita icona 'More'

en: If enabled, "More" icon will be displayed after selected sharing icons which shows additional sharing networks in popup
it: Se questa opzione è abilitata, l'icona "More" sarà visualizzata dopo le icone sharing selezionate e  mostrerà in un popup altri sharing networks disponibili

en: Floating Sharing Interface Options
it: Opzioni

en: Enable Floating sharing interface
it: Abilita Interfaccia Floating

en: Master control to enable floating sharing widget
it: Controllo Principale per abilitare il floating sharing widget

en: Specify the color or hex code (example #cc78e0) for the background of vertical sharing bar. Leave empty for transparent. You can get the hex code of the required color from <a href="http://www.colorpicker.com/" target="_blank">this link</a>
it: Specifica il colore o il codice hex (esempio #cc78e0) per il background. Lascia in bianco per transparente. Puoi ottenere il codice hex da <a href="http://www.colorpicker.com/" target="_blank">questo collegamento</a>

en: Specify a number. Increase in number will shift sharing interface towards right and decrease will shift it towards left. Number can be negative too.
it: Specifica un numero. Un numero piú alto muove l'interfaccia di condivisione verso destra e un numero minore lo muove verso sinistra. Il Numero può anche essere negativo.

en: Specify a number. Increase in number will shift sharing interface towards left and decrease will shift it towards right. Number can be negative too.
it: Specifica un numero. Un numero piú alto muove l'interfaccia di condivisione verso sinistra e un numero minore lo muove verso destra.Il Numero può anche essere negativo.

en: Specify a number. Increase in number will shift sharing interface towards bottom and decrease will shift it towards top.
it: Specifica un numero. Un numero piú alto muove l'interfaccia di condivisione verso il basso e un numero minore lo muove verso l'alto.

en: Specify the pages where you want to enable vertical Sharing interface
it: Specifica le pagine dove vuoi abilitare l'Interfaccia Sharing Verticale

en: Vertical floating bar responsiveness
it: Responsiveness Vertical

en: Display vertical interface only when screen is wider than %s pixels
it: Mostra interfaccia verticale solo quando lo schermo è più ampio di %s pixels

en: Display vertical interface only when screen is wider than the width specified.
it: Mostra interfaccia verticale solo quando lo schermo è più ampio rispetto alla larghezza specificata.

en: Horizontal floating bar responsiveness
it: Responsiveness Horizontal

en: Stick vertical floating interface horizontally at bottom only when screen is narrower than %s pixels
it: Posiziona l'Interfaccia Verticale floating in orizzontale e in fondo ma solo quando lo schermo è più stretto di %s pixel

en: Stick vertical floating interface horizontally at bottom only when screen is narrower than the width specified
it: Posiziona l' interfaccia floating orizzontale in fondo solo quando lo schermo è più stretto della larghezza specificata

en: Horizontal floating bar position
it: Posizione Horizontal floating bar

en: %s pixels from %s
it: %s pixels da %s

en: Alignment of horizontal floating interface. Number can be negative too.
it: Sallineamento dell'interfaccia floating orizzontale. Questo numero può essere anche negativo.

en: Use shortlinks already installed
it: Utilizza shortlinks installati

en: Uses default short url permalinks without using any additional plugin
it: Utilizza gli short url permalink predefiniti senza l'utilizzo di alcun plugin aggiuntivo

en: Enable bit.ly url shortener for sharing
it: Abilita bit.ly url shortener

en: Master control to enable bit.ly url shortening for sharing
it: Controllo Principale per abilitare bit.ly url shortening per la condivisione

en: Clear Bitly Cache
it: Cancella Bitly Cache

en: ShortUrl cache cleared successfully.
it: ShortUrl cache cancellata correttamente

en: Use this to delete short urls saved in database. Handy, if urls of your website have been changed but short urls are still being generated for old urls.
it: Utilizza questa opzione per eliminare gli short URL salvati nel database. Utile, se gli URL del tuo sito web sono stati modificatie ma gli short URL sono ancora in uso per i vecchi URL.

en: Refresh Share Count cache every
it: Aggiorna cache ogni

en: Second(s)
it: Secondo(i)

en: Minute(s)
it: Minuto(i)

en: Hour(s)
it: Ora(e)

en: Day(s)
it: Giorno(i)

en: Clear Share Counts Cache
it: Cancella Share Counts Cache

en: Share Counts cache cleared successfully.
it: Share Counts cache cancellata correttamente

en: Use this to clear cached share counts
it: Da utilizzare per cancellare la cache degli share counts

en: Language
it: Lingua

en: Enter the code of the language you want to use for like buttons. You can find the language codes at <a href="%s" target="_blank">this link</a>. Leave it empty for default language(English)
it: Inserire il codice della lingua che si vuole usareper i pulsanti mi piace. I codici dei differenti linguaggi si possono trovare su <a href="%s" target="_blank">questo collegamento</a>. Lasciare in bianco per usare la lingua predefinita

en: Twitter username (without @)
it: Username Twitter (senza @)

en: Provided username will be appended after the content being shared as "via @USERNAME". Leave empty if you do not want any username in the content being shared.
it: La username fornita viene aggiunta dopo il contenuto condiviso come "via @USERNAME". Lasciare vuoto se non si desidera alcuna username.

en: Buffer username (without @)
it: Username Buffer (senza @)

en: Enable sharing on AMP pages
it: Abilita sharing nelle pagine di AMP

en: Enable this option to render sharing icons on AMP pages
it: Attiva questa opzione per rendere la condivisione di icone sulle pagine AMP

en: Facebook Sharing Troubleshooter
it: Risoluzione dei problemi Facebook Sharing

en: If Facebook sharing is not working fine, click at the following link and enter the problematic url (where Facebook sharing is not working properly) of your website in the text field. Click "Fetch New Scrape Information" button.
it: Se la condivisione di Facebook non funziona bene, fai un clic sul collegamento che segue, inserisci nell'area di testo la url del tuo sito web che ti ha dato problemi (dove quindi la condivisione di Facebook non ha funzionato) e cliicca sul pulsante "Fetch New Scrape Information" .

en: Why is sharer not showing the correct image, title and other meta tags content?
it: Perché il contenuto condiviso non mostra l'immagine corretta, il titolo e altri contenuti meta tag?

en: How can I show share counts of my website rather than of individual pages/posts?
it: Come posso mostrare conteggi del mio sito web, piuttosto che di singole pagine/post?

en: How can I disable sharing on particular page/post?
it: Come è possibile disattivare la condivisione di una pagina/post in particolare?

en: How can I specify minimum sharing count for sharing networks?
it: Come faccio a specificare il conteggio minimo di sharing per la condivisione di reti?

en: How to share specific page?
it: Come posso condividere la pagina specifica?

en: How to integrate Google Analytics with sharing?
it: Come posso integrare Google Analytics con lo sharing?

en: How to customize the look of total share counts?
it: Come posso personalizzare l'aspetto del totale degli share counts?

en: How to customize the look of individual share counts?
it: Come posso personalizzare l'aspetto dei singoli share counts?

en: How to show Whatsapp icon only on mobile devices?
it: Come posso mostrare l'icona Whatsapp solo sui dispositivi mobili?

en: How to hide arrow after floating sharing bar?
it: Come posso nascondere la freccia dopo la floating sharing bar?

en: Why is there so much space between like buttons?
it: Perché c'è così tanto spazio tra i tasti like?

en: Why are floating sharing/like buttons not appearing at homepage?
it: Perché i pulsanti floating di sharing/like non compaiono nella pagina iniziale?

en: Enable Social Commenting
it: Abilita Social Commenting

en: Master control to enable Social Commenting
it: Controllo Principale per abilitare Social Commenting

en: Order of tabs in commenting interface
it: Ordine delle schede nell'interfaccia commenti

en: Comment area label
it: Etichetta Commento

en: Label for comment area
it: Etichetta per Area Commenti

en: Enable Social Commenting at
it: Abilita Social Commenting su

en: Specify the page/post groups where you want to enable Social Commenting
it: Specificare i gruppi pagina/post in cui si desidera abilitare Social Commenting

en: HTML ID of comment form container
it: ID HTML del modulo dei commenti container

en: HTML ID of container element of the default comment form at front end. Leave empty for default ID - "respond". You need to specify it if default comment form is appearing and Social Commenting is not getting enabled at front-end of your website.
it: ID HTML di elemento contenitore del modulo commento predefinito al front-end. Lasciare vuoto per ID predefinito - "rispondere". È necessario specificare se commento forma di default viene visualizzato e Commentando sociale non sta ottenendo abilitata front-end del tuo sito web.

en: Labels
it: Etichette

en: Label for WordPress Commenting tab
it: Etichetta per WordPress Commenting

en: Label for Facebook Commenting tab
it: Etichetta per Facebook Commenting

en: Label for Disqus Commenting tab
it: Etichetta per Disqus Commenting

en: Facebook Commenting Options
it: Opzioni Facebook Commenting

en: Enable Facebook Comments notification and moderation
it: Commenti Facebook - notifiche e moderazione

en: Enable Facebook Commenting
it: Abilita Facebook Commenting

en: Url to comment on
it: Url per commenti

en: The absolute URL that comments posted will be permanently associated with. Stories on Facebook about comments posted, will link to this URL.<br/>If left empty <strong>(Recommended)</strong>, url of the webpage will be used at which commenting is enabled.
it: La URL assoluta a la quale i commentii pubblicati saranno associati permanentemente. Discussioni su Facebook relazionati ai commenti pubblicati saranno redirezionati a questa URL.<br/>Se lasciato in bianco <strong>(Consigliato)</strong>, si utilizzará la URL della página web nella quale i commenti sono abilitati.

en: Width
it: Larghezza

en: Leave empty to auto-adjust the width. The width (in pixels) of the Comments block.
it: La larghezza (in pixel) del Blocco Commenti. Lasciare vuoto per auto-regolare la dimensione.

en: Color Scheme
it: Combinazione di colori

en: Light
it: Chiaro

en: Dark
it: Scuro

en: The color scheme used by the plugin. Can be "light" or "dark".
it: La combinazione di colori usato dal plugin. Puó essere "chiaro" o "scuro".

en: Number of comments
it: Numero di commenti

en: The number of comments to show by default. The minimum value is 1. Defaults to 10
it: Numero di commenti mostrati. Il valore minimo é 1. Il valore Predefinito é 10

en: Order by
it: Ordina per

en: Reverse Time
it: Tempo Invertito

en: Time
it: Tempo

en: The order to use when displaying comments.
it: L'ordine da usare quando si mostrano i commenti.

en: Enter the code of the language you want to use to display commenting. You can find the language codes at <a href="%s" target="_blank">this link</a>. Leave it empty for default language(English)
it: Inserire il codice della lingua che si vuole usare per mostrare i commenti. I codici dei differenti linguaggi si possono trovare su <a href="%s" target="_blank">questo collegamento</a>. Lasciare in bianco per usare la lingua predefinita

en: Disqus Commenting Options
it: Opzioni Disqus Commenting

en: Enable Disqus Commenting
it: Abilita Disqus Commenting

en: <strong>Required to use Disqus commenting.</strong> For more info on shortname, visit following link.
it: <strong> Richiesto per usare Disqus commenting.</strong> Per ulteriori informazioni, visitare il seguente link.

en: How can I disable Social Commenting at individual page/post?
it: Come è possibile disattivare Social Commenting in una singola pagina/post?

en: How to disable default comment form from Social Commenting?
it: Come posso disattivare il commento predefinito da Social Commenting?

en: Enable Social Login
it: Abilita "Social Login"

en: Master control for Social Login. It must be checked to enable Social Login functionality
it: Controllo Principale per Social Login. Dev'essere abilitato per attivare le funzionalitá di Social Login

en: Basic Configuration
it: Configurazione di Base

en: Advanced Configuration
it: Configurazione Avanzata

en: Disable user registration via Social Login
it: Disabilita la registrazione con Social Login

en: After enabling this option, new users will not be able to login through social login. Only existing users will be able to social login.
it: Con l'attivazione di questa opzione, i nuovi utenti non saranno in grado di accedere tramite login sociale. Solo gli utenti esistenti potranno usare il social login.

en: Redirection url
it: Reindirizzamento url

en: User will be redirected to this page after unsuccessful registration attempt via Social Login. You can specify the url of registration form or of a page showing message regarding disabled registration through Social Login.
it: Utente verrà reindirizzato a questa pagina dopo tentativo di registrazione infruttuoso via Sociale Login. È possibile specificare l'URL del modulo di registrazione o di un messaggio di pagina che mostra in materia di registrazione disabile attraverso Sociale Login.

en: Select Social ID provider to enable in Social Login
it: Per abilitare Social Login devi selezionare almeno un Social Provider

en: Required for Facebook Social Login to work. Please follow the documentation at <a href="%s" target="_blank">this link</a> to get Facebook App ID
it: Necessario per far funzionare Facebook Social Login. Per ottenere la Facebook App ID, consulta la documentazione che trovi su <a href="%s" target="_blank">questo collegamento</a>

en: Required for Twitter Social Login to work. Please follow the documentation at <a href="%s" target="_blank">this link</a> to get Twitter API Key
it: Necessario per far funzionare Twitter Social Login. Per ottenere la Twitter API Key, consulta la documentazione che trovi su <a href="%s" target="_blank">questa pagina</a>

en: Required for Twitter Social Login to work. Please follow the documentation at <a href="%s" target="_blank">this link</a> to get Twitter API Secret
it: Necessario per far funzionare Twitter Social Login. Per ottenere la Twitter API Secret, consulta la documentazione che trovi su <a href="%s" target="_blank">questo collegamento</a>

en: Vkontakte Application ID
it: Vkontakte App ID

en: Required for Vkontakte Social Login to work. Please follow the documentation at <a href="%s" target="_blank">this link</a> to get Vkontakte Application ID
it: Necessario per far funzionare Vkontakte Social Login. Per ottenere la Vkontakte Application ID, consulta la documentazione che trovi su <a href="%s" target="_blank">questo collegamento</a>

en: Required for Instagram Social Login to work. Please follow the documentation at <a href="%s" target="_blank">this link</a> to get Instagram Client ID
it: Necessario per far funzionare Instagram Social Login. Per ottenere l'Instagram Client ID, consulta la documentazione che trovi su <a href="%s" target="_blank">questo collegamento</a>

en: Social Login Options
it: Opzioni

en: Text to display above the Social Login interface
it: Testo da mostrare sopra l'interfaccia Social Login

en: Enable at login page
it: Attiva nella pagina di Login

en: Social Login interface will get enabled at the login page of your website
it: L'Interfaccia Social Login si attiverá nella pagina di Login del tuo sito web

en: Enable at register page
it: Abilita nella pagina di registrazione

en: Social Login interface will get enabled at the registration page of your website
it: L'Interfaccia Social Login si attiverá nella pagina di registrazione del tuo sito web

en: Enable at comment form
it: Attiva nel form dei commenti

en: Social Login interface will get enabled at your Wordpress Comment form
it: L'Interfaccia Social Login si attiverá nel form di commenti Wordpress

en: Enable before WooCommerce Customer Login Form
it: Abilita prima del form Customer Login di WooCommerce

en: Social Login Interface will get enabled before the customer login form at WooCommerce My Account page
it: L'Interfaccia Social Login si attiverá, nella pagina il mio Account di Woocommerce, prima del Form di Login.

en: Enable at WooCommerce checkout page
it: Abilita nella pagina checkout di WooCommerce

en: Social Login Interface will get enabled at WooCommerce checkout page
it: L'Interfaccia Social Login si attiverá nella pagina di Checkout di Woocommerce

en: Auto-approve comments made by Social Login users
it: Auto-approvare i commenti fatti da utenti con accesso Social Login

en: If this option is enabled, and WordPress comment is made by Social Login user, comment will get approved immediately without keeping in moderation.
it: Se questa opzione é attivata, e i commenti WordPress sono fatti da utenti che hanno avuto accesso tramite Social Login, il commento sará approvato immediatamente senza nessuna possibilitá di moderazione.

en: Note: This is not related to Facebook comments
it: Nota: Questa opzione non si applica ai commenti Facebook

en: Enable social avatar
it: Abilita Avatar

en: Social profile pictures of the logged in user will be displayed as profile avatar
it: Le immagini del profilo degli utenti registrati verranno visualizzate come avatar del profilo sul tuo sito

en: Avatar quality
it: Qualità Avatar

en: Average
it: Media

en: Best
it: Migliore

en: Choose avatar quality
it: Scelta qualità Avatar

en: Show option for users to update social avatar at BuddyPress profile page
it: Attiva questa opzione per aggiornare il social avatar nella pagina di profilo BuddyPress

en: If enabled, users would be able to update their social avatar from "Profile photo" section in BuddyPress profile at front-end
it: Se abilitato, gli utenti saranno in grado di aggiornare il proprio social avatar nella sezione "Profile photo" al front-end di  BuddyPress.

en: If enabled and Social ID provider does not provide user's email address on login, user will be asked to provide his/her email address. Otherwise, a dummy email will be generated
it: Se questa opzione é abilitata e il Social ID provider non da informazioni sull'email dell'utente durante la login, verrà chiesto all'utente di completare questa informazione. In caso contrario,  sará generata una email fittizia

en: Send post-registration email to user to set account password
it: Invia e-mail post-registrazione all'utente per impostare la sua account password

en: If enabled, an email will be sent to user after registration through Social Login, regarding his/her login credentials (username-password to be able to login via traditional login form)
it: Se questa opzione è abilitata, dopo la registrazione attraverso Social Login, sará inviata all'utente una email con le informazioni necessarie per accedere attraverso il metodo tradizionale (codice d'accesso e password)

en: Send new user registration notification email to admin
it: Invia email di notifica registrazione nuovo utente all' Amministratore

en: If enabled, an email will be sent to admin after new user registers through Social Login, notifying admin about the new user registration
it: Se questa opzione è abilitata, dopo la registrazione attraverso Social Login, sará inviata all'amministratore una email di notifica della nuova registrazione

en: Login redirection
it: Reindirizzamento Login

en: Same page where user logged in
it: La stessa pagina dove l'utente ha iniziato la sessione

en: Account dashboard
it: Pannello Account

en: BuddyPress profile page
it: Pagina di profilo BuddyPress

en: Custom Url
it: Url personalizzata

en: User will be redirected to the selected page after Social Login
it: L'utente sará reindirizzato alla pagina selezionata dopo il Social Login

en: Registration redirection
it: Reindirizzamento Registratione

en: Same page from where user registered
it: La stessa pagina dove l'utente si è registrato

en: User will be redirected to the selected page after registration (first Social Login) through Social Login
it: L'utente sará reindirizzato alla pagina selezionata dopo la registrazione (il primo Social Login) tramite il Social Login

en: Enable social account linking at BuddyPress profile page
it: Abilita collegamento social account nella pagina di profilo BuddyPress

en: Enable this option to show social account linking interface at BuddyPress profile page
it: Attiva questa opzione per visualizzare l'interfaccia social account linking nella pagina di profilo BuddyPress

en: Email popup options
it: Opzioni del popup 'Email Obbligatoria'

en: Text on 'Email required' popup
it: Testo del pop-up

en: This text will be displayed on email required popup. Leave empty if not required.
it: Questo é il testo che verrà mostrato nella finestra pop-up. Lasciare in bianco se non si vuole utilizzare.

en: Error message for 'Email required' popup
it: Messaggio d'errore

en: This message will be displayed to user if it provides invalid or already registered email
it: Questo é il testo che verrà mostrato all'utente nel caso inserisca un indirizzo email non valido o già registrato.

en: Email popup height
it: Altezza pop-up Email

en: If you are seeing vertical scrollbar in the "Email required" popup, you can increase the height of popup by specifying in this option. Leave empty for default.
it: Se state vedendo la barra di scorrimento verticale nel  pop-up "Email Obbligatoria", è possibile aumentare l'altezza del popup specificandolo in questa opzione. Lasciare vuoto per l'impostazione predefinita.

en: Enable email verification
it: Abilita verifica email

en: If enabled, email provided by the user will be verified by sending a confirmation link to that email. User would not be able to login without verifying his/her email
it: Se questa opzione è abilitata, l'indirizzo e-mail fornito dall'utente varrà verificato mediante l'invio di un link all' indirizzo e-mail specificato. L'utente non potrà accedere senza aver effettuato la procedura di verifica.

en: Select
it: Selezionare

en: Social Login Shortcode & Widget
it: Shortcode & Widget

en: Enable Like Buttons
it: Attiva Pulsanti Mi-Piace

en: Master control for like buttons. It must be checked to enable like buttons functionality
it: Controllo Principale per i pulsanti Mi-Piace. Dev'essere abilitato per attivare le funzionalitá dei pulsanti Mi-Piace

en: Standard Interface Options
it: Opzioni

en: Enable standard interface
it: Abilita interfaccia standard

en: Master control to enable horizontal like buttons
it: Controllo Principale per abilitare i pulsanti orizzontali Mi-Piace

en: Url to like/share/tweet and display like/share/tweet counts
it: Url per mi-piace/share/tweet e visualizzazione mi-piace/share/conteggi tweet

en: The text to display above the interface
it: Il testo che sarà mostrato sopra l'interfaccia

en: Select and rearrange providers
it: Seleziona e riorganizza i provider

en: Select the providers for interface. Drag them to rearrange.
it: Seleziona i  providers per l'interfaccia. Trascina per riorganizzarli.

en: Horizontal alignment of the interface
it: Allineamento orizzontale dell'interfaccia

en: Specify position of the interface with respect to the content
it: Specificare la posizione dell'interfaccia rispetto al contenuto

en: Interface location
it: Collocazione

en: Specify the pages where you want to enable interface
it: Specifica le pagine in cui si desidera attivare l'interfaccia

en: Vertical (Floating) like buttons Options
it: Opzioni

en: Enable floating like buttons
it: Abilita pulsanti

en: Master control to enable vertical (floating) counter widget
it: Controllo Principale per abilitare il counter widget verticale (floating)

en: Specify the color or hex code (example #cc78e0) for the background of vertical interface. Leave empty for transparent. You can get the hex code of the required color from <a href="http://www.colorpicker.com/" target="_blank">this link</a>
it: Specifica il colore o il codice hex (esempio #cc78e0) per il background. Lascia in bianco per transparente. Puoi ottenere il codice hex da <a href="http://www.colorpicker.com/" target="_blank">questo collegamento</a>

en: Specify a number. Increase in number will shift interface towards right and decrease will shift it towards left. Number can be negative too.
it: Specifica un numero. Un numero piú grande muove l'interfaccia del Contatore verso destra, un numero piú piccolo lo muove verso sinistra. Il Numero può anche essere negativo.

en: Specify a number. Increase in number will shift interface towards left and decrease will shift it towards right. Number can be negative too.
it: Specifica un numero. Un numero piú grande muove l'interfaccia del Contatore verso sinistra, un numero piú piccolo lo muove verso destra.Il Numero può anche essere negativo.

en: Specify a number. Increase in number will shift interface towards bottom and decrease will shift it towards top.
it: Specifica un numero. Un numero piú grande muove l'interfaccia del Contatore verso il basso, un numero piú piccolo lo muove all'alto.

en: Specify the pages where you want to enable vertical interface
it: Specifica le pagine dove vuoi abilitare l'interfaccia verticale

en: Hide like buttons on mobile devices
it: Nascondi i pulsanti Mi-piace sui dispositivi mobili

en: If enabled, vertical like buttons will not appear on mobile devices
it: Se questa opzione è abilitata, i pulsanti verticali Mi-Piace non appariranno sui dispositivi mobili

en: Use shortlinks already installed, for tweet button
it: Utilizza shortlinks installati er pulsante Tweet

en: Allows for shortened URLs to be used when sharing content if a shortening plugin is installed
it: Permette di utilizzare URL abbreviati quando c'è condivisione di contenuti e se è installato uno plugin shortening

en: Enable bit.ly url shortener for tweet button
it: Abilita bit.ly url shortener per pulsante Tweet

en: Login to your bit.ly account and navigate to <a href="%s" target="_blank">this link</a> to get bit.ly username
it: Per ottenere il vostro username accedete al vostro account bit.ly e andate a <a href="%s" target="_blank">questo link</a>

en: Login to your bit.ly account and navigate to <a href="%s" target="_blank">this link</a> to get your API key
it: Per ottenere la vostra API key accedete al vostro account bit.ly e andate a <a href="%s" target="_blank">questo link</a>

en: Enter the code of the language you want to use to render counters. You can find the language codes at <a href="%s" target="_blank">this link</a>. Leave it empty for default language(English)
it: Inserire il codice della lingua che si vuole usare perrender counters. I codici dei differenti linguaggi si possono trovare su <a href="%s" target="_blank">questo collegamento</a>. Lasciare in bianco per usare la lingua predefinita

en: Twitter Username
it: Username Twitter

en: Twitter username for Tweet (without @)
it: Username Twitter per Tweet (senza @)

en: Provided username will be appended after the content being tweeted as "via @USERNAME". Leave empty if you do not want any username.
it: La username fornita viene aggiunta dopo il contenuto del tweet come "via @USERNAME". Lasciare vuoto se non si desidera alcuna username.

en: Twitter username for Buffer sharing (without @)
it: Username Twitter per Buffer sharing (senza @)

en: Provided username will be appended after the content in Buffer sharing as "via @USERNAME". Leave empty if you do not want any username.
it: La username fornita viene aggiunta dopo il contenuto del Buffer sharing come "via @USERNAME". Lasciare vuoto se non si desidera alcuna username.

en: Like Buttons Shortcode & Widget
it: Pulsanti Shortcode & Widget

en: Enable Social Login from "Basic Configuration" section at "Super Socializer > Social Login" page in admin panel
it: Abilita Social Login nella sezione "Configurazione di base" che si trova nella pagina "Super Socializer > Social Login" del pannello di amministrazione

en: Invalid request
it: Domanda non valida

en: Providers not selected
it: Providers non selezionati

en: Confirm email
it: Conferma email

en: Save
it: Salva

en: Cancel
it: Cancella

en: Email Verification
it: Abilita verifica email

en: Please click on the following link or paste it in browser to verify your email
it: Per verificare la tua e-mail, clicca sul seguente link o incollalo nel browser.

en: Login with your Social Account
it: Login con il tuo Account Social

en: Make sure Social Login is enabled at "Super Socializer > Social Login" page.
it: Assicurati che "Social Login " sia abilitato alla pagina "Super Socializer>  Social Login".

en: Before widget content:
it: Prima del contenuto del widget:

en: After widget content:
it: Dopo il contenuto del widget:

en: Hide for logged in users:
it: Nascondi per gli utenti loggati:

en: Make sure "Standard Social Sharing" is enabled at "Super Socializer > Social Sharing" page.
it: Assicurati che "Social Sharing Standard" sia abilitato alla pagina "Super Socializer> Social Sharing".

en: Title:
it: Titolo:

en: Show individual share counts:
it: Mostra conteggi condivisioni individuali:

en: Show total shares:
it: Mostra totale condivisioni:

en: Target Url:
it: URL di destinazione:

en: Make sure "Floating Social Sharing" is enabled at "Super Socializer > Social Sharing" page.
it: Assicurati che "Social Sharing Floating" sia abilitato alla pagina "Super Socializer> Social Sharing".

en: Alignment
it: Allineamento

en: Make sure "Standard Like Buttons" are enabled from "Super Socializer > Like Buttons" page.
it: Assicurati che i "Pulsanti Standard Mi-Piace" siano abilitati nella pagina "Super Socializer > Like Buttons".

en: Make sure "Floating Like Buttons" are enabled from "Super Socializer > Like Buttons" page.
it: Assicurati che i "Pulsanti Floating Mi-Piace" siano abilitati nella pagina "Super Socializer > Like Buttons".
