WordPress Social Login - en to sv_SE translation catalogue (462 entries)

en: %s's contacts list
sv_SE: %s’s kontaktlista

en: %s's social profiles
sv_SE: %s’s sociala profil

en: &mdash; No role for this site  &mdash;
sv_SE: - Ingen roll för den här webbplatsen -

en: &mdash; Wordpress User Default Role &mdash;
sv_SE: - WordPress Roll Standard -

en: ...
sv_SE: …

en: 1. If <b>User Moderation</b> is set to <code>Admin Approval</code>, then <b>Membership level</b> will be ignored
sv_SE: 1. Om <b>användarmoderering</b> är inställd på <code>Admin Approval</code> då <b>Medlemsnivå</b> kommer att ignoreras

en: 2. To assign the same default role as in your website <b>General Settings</b>, set this field to <code>Wordpress User Default Role</code>
sv_SE: 2. Om du vill tilldela samma standardroll som på din webbplats <b>Allmänna inställningar,</b> ändrar du det till <code>Wordpress User Default Role</code>

en: 3. If you are not sure, simply leave this field to <code>No role for this site</code>
sv_SE: 3. Om du inte är säker, lämna det här fältet till <code>No role for this site</code>

en: <a href="%s" target="_blank">Visit component site</a>
sv_SE: <a href=“%s” target=“_blank”>Komponentens webbplats</a>

en: <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/theme-my-login/" target="_blank">Theme My Login</a>, is a free and open source plugin and <b>WordPress Social Login User Moderation</b> was purposely made compatible with it because it provides a solid <b>User Moderation</b> module and there is no point to reinvent the wheel
sv_SE: <a href=“http://wordpress.org/extend/plugins/theme-my-login/“ target=“_blank”>Theme My Login,</a> är en fri och öppen källkod plugin och <b>Wordpress Social Loggin User Moderation</b> har avsiktligt gjorts förenlig med det eftersom det ger en fast <b>användarmoderering</b> och det är ingen idé att uppfinna hjulet på nytt

en: <a href="https://buddypress.org/" target="_blank">BuddyPress</a> was not found on your website. The plugin is be either not installed or disabled
sv_SE: <a href=“https://buddypress.org/“ target=“_blank”>Buddypress</a> hittades inte på din webbplats. Insticksprogrammet är antingen inte installerat eller påslaget

en: <b>%s</b> do not provide their user's email address and by default a random email will then be generated for them instead
sv_SE: <b>%s</b> ger inte användarens e-postadress som standard utan en slumpmässiga e-postadress genereras för dem istället

en: <b>%s</b> do not require an external application, however if the Web API Key is provided, then WSL will be able to get more information about the connected %s users
sv_SE: <b>%s</b> kräver inte ett externt program, dock web-API-nyckel, sen kommer WSL kunna få mer information om användarna som anslutna %s

en: <b>%s</b> requires that you create an external application linking your website to their API. To know how to create this application, click on &ldquo;Where do I get this info?&rdquo; and follow the steps
sv_SE: <b>%s</b> kräver att du skapar ett externt program som länkar din hemsida till deras API. För att veta hur du skapar denna ansökan, klicka på “Var finns denna information” och följ stegen

en: <b>Admin Approval</b>: New users will need to be approved by an administrator before they may log in
sv_SE: <b>Admin Godkännande:</b> Nya användare kommer att behöva godkännas av en administratör innan de kan logga in

en: <b>Authentication display :</b> Determines how the authentication dialog is rendered. You can chose to open the dialog in a <b>popup</b> or to <b>in page</b>. If a user is visiting using a mobile device, WSL will fall back to more <b>in page</b>
sv_SE: <b>Autentiseringsida:</b> Avgör hur autentiseringsdialogrutan återges. Du kan välja att öppna dialogrutan i en <b>popup</b> eller till <b>sidan</b>. Om en användare besöker via en mobil enhet, kommer att WSL falla tillbaka mer till <b>på sidan</b>

en: <b>Connect with caption :</b> Change the content of the label to display above WSL widget
sv_SE: <b>Anslutningstext:</b> Ändra innehållet i etiketten som visas ovan WSL-widget

en: <b>Done.</b> Nothing more required for <b>%s</b>
sv_SE: <b>Gjort.</b> Inget mer krävs för <b>%s</b>

en: <b>E-mail Confirmation</b>: New users will need to be confirm their e-mail address before they may log in
sv_SE: <b>E-postbekräftelse:</b> Nya användare kommer att behöva bekräfta sin e-postadress innan de kan logga in

en: <b>Force redirection :</b> When set to <b>Yes</b>, users will be <b>always</b> redirected to <code>Redirect URL</code>
sv_SE: <b>Tvingad omdirigering:</b> Om vald till <b>Ja</b>, kommer användarna <b>alltid</b> att omdirigeras till<code>Redirect URL</code>

en: <b>New WSL users default role</b> is currently set to <b>&ldquo;%s&rdquo;</b>, which gives NO capabilities
sv_SE: <b>Nya WSL-användare “standardroll” är inställd till <b>&ldquo;%s&rdquo;</b> vilket inte ger rättigheter

en: <b>New WSL users default role</b> is currently set to <b>&ldquo;%s&rdquo;</b>, which gives these capabilities:
sv_SE: <b>Nya WSL-användare “standardroll”</b> är inställd till <b>&ldquo;%s&rdquo;</b> vilket ger dessa rättigheter:

en: <b>None</b>: No moderation required.
sv_SE: <b>Ingen: Ingen</b> moderering krävs.

en: <b>Note:</b> WSL has detected that you are using a caching plugin. If the saved changes didn't take effect immediately then you might need to empty the cache
sv_SE: <b>Obs:</b> WSL har upptäckt att du använder en caching plugin. Om de sparade ändringarna inte träder i kraft omedelbart kan du behöva tömma cache-minnet

en: <b>Note:</b> You are now running WordPress Social Login with DEBUG MODE enabled. This mode is not intend for live websites as it might add to loading time and store unnecessary data on your server
sv_SE: <b>Obs:</b> Du nu kör “WordPress social inloggning” med DEBUG-läge aktiverat. Detta läge ska inte användas på skarp produktion eftersom det kan orsaka lång laddningstid och onödigt datautrymme på servern

en: <b>Note</b>: Some providers like Facebook can have multiples profiles URLs per user and WSL won't be able to recognize all them
sv_SE: <b>Obs:</b> Vissa leverantörer som Facebook kan ha multipla profiler/webbadresser per användare och WSL kommer inte att kunna känna igen alla dem

en: <b>Notification :</b> Determines whether you want to receive a notification by mail when a new user is logged in via WSL
sv_SE: <b>Meddelande:</b> Bestämmer om du vill få ett meddelande per e-post när en ny användare loggar in via WSL

en: <b>Profile mapping</b> will only work for new users. Profile mapping for returning users will implemented in future version of WSL
sv_SE: <b>Mappning av profil</b> fungerar endast för nya användare. Profil-mappning för återvändande användare kommer att genomföras i framtiden version av WSL

en: <b>Redirect URL :</b> By default and after they authenticate, users will be automatically redirected to the page where they come from. If WSL wasn't able to identify where they come from (or if they used wp-login page to connect), then they will be redirected to <code>Redirect URL</code> instead
sv_SE: <b>Omdirigera URL:</b> som standard när autentiserade användare omdirigeras automatiskt till sidan som de kom från. Om WSL inte kan identifiera var de kommer ifrån (eller om de använder wp-inloggningssidan vid anslutning), då de kommer att omdirigeras till <code>Redirect URL</code> i stället

en: <b>Social icon set :</b> WSL provides two set of icons to display on the widget
sv_SE: <b>Sociala ikoner:</b> WSL ger två uppsättningar ikoner som visas i widget

en: <b>User Moderation</b> will define how <b>Bouncer</b> should behave with new registered users:
sv_SE: <b>Användarmoderering</b> kommer att definiera hur <b>Bouncer</b> hanterar nya registrerade användare:

en: <b>Users avatars :</b> Determines whether to show users avatars from social networks or to display the default ones
sv_SE: <b>Användaravatarer:</b> Bestämmer om du vill visa användares avatarer från sociala nätverk eller visa standard

en: <b>Users avatars</b> is currently set to: <b>Display the default WordPress avatars</b>
sv_SE: <b>Användare avatarer</b> närvarande är inställd <b>på:</b> Visa <b>standardWordPress avatarer</b>

en: <b>Users avatars</b> is currently set to: <b>Display users avatars from social networks when available</b>
sv_SE: <b>Användaravatarer</b> är för närvarande är inställd på: <b>Visa användaravatarer från sociala nätverk när de blir tillgängliga</b>

en: <b>WSL</b> can not map this field. Supported field types are: <em>Multi-line Text Areax, Text Box, URL, Date Selector and Number</em>
sv_SE: <b>WSL</b> kan inte mappa fältet. Stödjer fälttyper: <em>Fler-radigt textfält, Textruta, URL, Datumval och tal (nummer)</em>

en: <b>WSL</b> will try to import as much information about a user contacts as he was able to pull from the social networks APIs.
sv_SE: <b>WSL</b> försöker importera så mycket information om en användarkontak som tillåts från “socialt nätverks-API”.

en: <b>Warning:</b> You are now running WordPress Social Login with DEVELOPMENT MODE enabled. This mode is not intend for live websites as it might raise serious security risks
sv_SE: <b>Varning:</b> Du kör nu “WordPress social inloggning” med UTVECKLINGSLÄGE aktiverat. Detta läge är inte avsett för skarpa webbplatser eftersom det skapar säkerhetsrisker

en: <b>What does this error mean ?</b><br />Most likely, you didn't setup the correct application credentials for this provider. These credentials are required in order for <b>%s</b> users to access your website and for WordPress Social Login to work.
sv_SE: <b>Vad betyder det här felet?</b><br>Troligtvis setup inte du korrekt tillämpning av autentiseringsuppgifterna för den här leverantören. Dessa autentiseringsuppgifter krävs för <b>%s</b> användare att komma åt din webbplats och för “WordPress social inloggning” ska fungera.

en: <b>Widget display :</b> Determines where you want to show the authentication widget
sv_SE: <b>Widgetvisning:</b> Bestämmer om du vill visa widget för autentisering

en: <b>WordPress Social Login</b> allows your website visitors and customers to register on using their existing social account ID, eliminating the need to fill out registration forms and remember usernames and passwords
sv_SE: <b>WordPress social inloggning</b> gör att dina webbplatsbesökare och kunder kan registrera sig med deras befintliga sociala konto-IDn, undviker onödiga registreringsformulär och kommer ihåg användarnamn och lösenord

en: <b>WordPress Social Login</b> come with a number of useful <b><a href="options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=components">Components</a></b> or add-ons that can be essential for your needs
sv_SE: <b>WordPress social inloggning</b> kommer med ett antal användbara <b><a href=“options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=components”>komponenter</a></b> eller tillägg som kan vara avgörande för dina behov

en: <b>WordPress Social Login</b> will attempt to display the authentication widget in the default WordPress comments, login and register forms
sv_SE: <b>WordPress social inloggning</b> kommer att försöka visa widgetautentisering som standard i WordPresskommentarer, logga in och registrera formulär

en: <br />Instructions for use can be found in the <a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/networks.html" target="_blank">User Manual</a>.
sv_SE: <br>Anvisningar finns i <a href=“http://miled.github.io/wordpress-social-login/networks.html” target=“_blank”>Bruksanvisningen</a>.

en: <em>By <a href="%s">%s</a></em>
sv_SE: <em>Av <a href=“%s”>%s</a></em>

en: <p>Debug mode is disabled.</p>
sv_SE: <p>Debug-läget är inaktiverat.</p>

en: <p>No log found!</p>
sv_SE: <p>Ingen logg hittades!</p>

en: <span style="color:#CB4B16;">Application</span> id and secret (also sometimes referred as <span style="color:#CB4B16;">Consumer</span> key and secret or <span style="color:#CB4B16;">Client</span> id and secret) are what we call an application credentials
sv_SE: <span style=“color:#CB4B16;”>Program</span> -id och hemliga (ibland också kallat <span style=“color:#CB4B16;”>konsument.</span> nycklar och hemligt- eller <span style=“color:#CB4B16;”>klient</span> -id och hemlighet) är vad vi kallar en ansökan för autentiseringsuppgifter

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password. <a href="%s">Lost your password</a>?
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ogiltigt användarnamn eller fel lösenord. <a href=“%s”>Glömt ditt lösenord</a>?

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a valid email address.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du behöver fylla i en giltig epostadress.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Vänligen skriv din e-postadress.

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that email address is already used!
sv_SE: <strong>ERROR</strong>: Denna e-postadress används redan!

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that username already exists!
sv_SE: Tyvärr, användarnamnet finns redan!

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, usernames must have letters too!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Tyvärr, användarnamn måste ha bokstäver också!

en: <strong>ERROR</strong>: That username is not allowed.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: det användarnamnet är inte tillåtet.

en: <strong>ERROR</strong>: Username must be at least 4 characters.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Användarnamn måste vara minst 4 tecken.

en: <strong>Note:</strong> This debugging area can be disabled from the plugin settings by setting <b>Development mode</b> to <b>Disabled</b>
sv_SE: <strong>Obs:</strong> Debugging-information kan inaktiveras i plugin-inställningarna genom att avaktivera <b>utvecklingsläge</b>

en: <strong>This website is restricted to invited readers only.</strong><p>It doesn't look like you have been invited to access this site. If you think this is a mistake, you might want to contact the website owner and request an invitation.<p>
sv_SE: <strong>Denna webbplats är begränsad till inbjudna läsare.</strong><p>Det ser inte ut som du har blivit inbjuden att komma åt denna webbplats. Om du tror att detta är ett misstag, kan du kontakta webbplatsägaren och begära en inbjudan.<p>

en: <strong>WordPress Social Login is not configured yet</strong>.<br />Please navigate to <strong>Settings &gt; WP Social Login</strong> to configure this plugin.<br />For more information, refer to the <a rel="nofollow" href="http://miled.github.io/wordpress-social-login">online user guide</a>.
sv_SE: <strong>WordPress sociala inloggning har inte konfigurerats ännu</strong>.<br>Vänligen navigera till <strong>Inställningar > WP Social logik</strong> att konfigurera denna plugin.<br>Mer information finns i <a rel=“nofollow” href=“http://miled.github.io/wordpress-social-login”>användarhandboken för online</a>.

en: A list of <b>Frequently asked questions</b> can be found at
    		<a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/faq.html" target="_blank">miled.github.io/wordpress-social-login/faq.html</a>
sv_SE: En lista över <b>vanliga frågor</b> finns på <a href=“http://miled.github.io/wordpress-social-login/faq.html” target=“_blank”>miled.github.io/wordpress-social-login/faq.html</a>

en: A short about me
sv_SE: En kort beskrivning om mig

en: API Response
sv_SE: API-Response

en: About WordPress Social Login
sv_SE: Om WordPress sociala Login

en: Accept new registration
sv_SE: Acceptera nyregistrering

en: Access token
sv_SE: Accessnycklar

en: Access token expires at
sv_SE: Accesstoken löper ut

en: Access token expires in
sv_SE: Accesstoken löper ut

en: Access token secret
sv_SE: Accessnycklar lösen

en: Accounts linking
sv_SE: Konton som förbinder

en: Adblock Plus users with &ldquo;<a href="https://adblockplus.org/en/features#socialmedia" target="_blank">antisocial filter</a>&rdquo; enabled may not see the providers icons
sv_SE: Adblock Plus-användare med “<a href=“https://adblockplus.org/en/features#socialmedia” target=“_blank”>antisocial filter</a>” aktiverad kan inte se leverantörers ikoner

en: Add more providers
sv_SE: Lägg till fler leverantörer

en: Address
sv_SE: Adress

en: Advanced Settings
sv_SE: Avancerade inställningar

en: Age
sv_SE: Ålder

en: All Wordpress Social Login tables and fields <em>should</em> be now restored
sv_SE: Alla “Wordpress social inloggning”’s tabeller och fält <em>bör</em> nu återställas

en: All Wordpress Social Login tables and stored options are permanently deleted from your WordPress database
sv_SE: Alla “Wordpress sociala inloggning”’s tabeller och lagrade alternativ raderas permanent från din WordPress-databas

en: All contacts data are sotred into your database on the table: <code>`wsluserscontacts`</code>
sv_SE: All kontaktdata är sorterad till din databas i tabellen:<code>`wsluserscontacts`</code>

en: All the settings on this page without exception are only valid for users authenticating through <b>WordPress Social Login Widget
sv_SE: Alla inställningar på den här sidan gäller endast för användare som autentiserar genom <b>Wordpress Social Login Widget</b>

en: Allow Username change
sv_SE: Tillåt förändring av användarnamn

en: Allow authentication
sv_SE: Tillåt autentisering

en: Already have an account
sv_SE: Har du redan ett konto?

en: An error occurred while creating a new user!
sv_SE: Ett fel uppstod när du skapade en ny användare!

en: An error occurred while creating a new user:
sv_SE: Ett fel uppstod när du skapade en ny användare:

en: Application ID
sv_SE: Applikations-ID

en: Application keys
sv_SE: Applikationsnycklar

en: Are you sure you want to delete the user's social profiles and contacts?
    
    Note: The associated WordPress user won't be deleted.
sv_SE: Är du säker du vill ta bort användarens sociala profil och kontakt?
    
    Obs: Den associerade WordPress-användaren tas inte bort.

en: Auth test
sv_SE: Auth-test

en: Authentication Playground
sv_SE: Autentisering Playground

en: Authentication Playground will let you authenticate with the enabled social networks without creating any new user account
sv_SE: Authentication Playground låter dig autentisera med de aktiverade sociala nätverk utan att skapa några nya användarkonto

en: Authentication Playground will let you authenticate with the enabled social networks without creating any new user account. This tool will also give you a direct access to social networks apis via a lightweight console
sv_SE: Autentiseringslekplats kan du autentisera med den aktiverade sociala nätverken utan att skapa ett nytt användarkonto. Detta verktyg ger också dig direkt tillgång till sociala nätverk API: er via en lätt konsol

en: Authentication display
sv_SE: Autentiseringsvisning

en: Authentication failed. Either you have cancelled the authentication or <b>%s</b> refused the connection.
sv_SE: Autentisering misslyckades. Antingen har du avbrutit autentisering eller så vägrade <b>%s</b> koppla.

en: Authentication log files viewer
sv_SE: Autentiseringlogg

en: Authentication log viewer - latest activity
sv_SE: Autentiseringslogg - senaste aktivitet

en: Authentication through social networks is currently disabled.
sv_SE: Autentisering genom sociala nätverk är för närvarande inaktiverad.

en: Authentication widget customization.
sv_SE: Anpassning av autentiseringswidget.

en: Authors
sv_SE: Författare

en: Avatars display should work right out of the box with most WordPress themes, BuddyPress and bbPress
sv_SE: Avatarbilder ska fungera direkt ur lådan med de flesta WordPress-teman, BuddyPress och bbPress

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Back to %s
sv_SE: Tillbaka till %s

en: Back to Tools
sv_SE: Tillbaka till verktyg

en: Back to home
sv_SE: Tillbaka till startsidan

en: Basic Settings
sv_SE: Grundinställningar

en: Basically, WordPress Social Login allow your website visitors and customers to register and login via social networks such as twitter, facebook and google but it has much more to offer
sv_SE: I grund och botten tillåter WordPress sociala inloggning dina besökare och kunder att registrera sig och logga in via sociala nätverk som twitter, facebook och google men det har mycket mer att erbjuda

en: Be careful with these
sv_SE: Var försiktig med dessa

en: Big thanks to everyone who have contributed to WordPress Social Login by submitting Patches, Ideas, Reviews and by Helping in the support forum
sv_SE: Stort tack till alla som har bidragit till WordPress sociala inloggning genom att lämna in lappen, idéer, recensioner och genom att hjälpa i Supportforum

en: Birth date
sv_SE: Födelsedatum

en: Birth day
sv_SE: Födelsedag

en: Birth month
sv_SE: Födelsemånad

en: Birth year
sv_SE: Födelseår

en: Both <b>Admin Approval</b> and <b>E-mail Confirmation</b> requires <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/theme-my-login/" target="_blank">Theme My Login Plugin</a> to be installed
sv_SE: Både <b>Admin Godkännande och</b> <b>E-postbekräftelse</b> krävs <a href=“http://wordpress.org/extend/plugins/theme-my-login/“ target=“_blank”>Theme My Login Plugin</a> ska installeras

en: Bounce text
sv_SE: Bouncer-text

en: Bouncer says no.
sv_SE: Bouncer säger nej.

en: Bouncer says this makes no sense.
sv_SE: Bouncer säger detta inte går att göra.

en: BuddyPress integration
sv_SE: Integration för BuddyPress

en: BuddyPress plugin not found!
sv_SE: Buddypress-plugin hittades inte!

en: Build yours
sv_SE: Bygg din

en: By %s
sv_SE: Av %s

en: By <a href="%s" target="_blank">%s</a>
sv_SE: Av <a href=“%s” target=“_blank”>%s</a>

en: By age
sv_SE: Efter ålder

en: By default, only the three WSL core components are enabled. You can selectively enable or disable any of the non-core components by using the form below. Your WSL installation will continue to function. However, the features of the disabled components will no longer be accessible
sv_SE: Som standard aktiveras endast tre WSL-kärnkomponenter. Du kan på- och avaktiver icke-centrala komponenter med hjälp av formuläret nedan. WSL-installationen kommer att fortsätta att fungera. Funktioner för inaktiverade komponenter kommer dock inte längre vara tillgängliga

en: By gender
sv_SE: Efter kön

en: By provider
sv_SE: Av leverantör

en: Change this mode
sv_SE: Byt läge

en: Check enabled components
sv_SE: Kontrollera aktiverade komponenter

en: City
sv_SE: Ort

en: Code PHP
sv_SE: Kod PHP

en: Complete birthday in which the person was born. Format: YYYY-MM-DD
sv_SE: Komplett födelsedatum då personen är född. Format: ÅÅÅÅ-MM-DD

en: Component
sv_SE: Komponent

en: Components
sv_SE: Komponenter

en: Connect with
sv_SE: Anslut med

en: Connect with %s
sv_SE: Anslut med %s

en: Connect with a provider to get started
sv_SE: Ansluta med en leverantör för att komma igång

en: Connect with caption
sv_SE: Anslutningstext

en: Connect with:
sv_SE: Anslut med:

en: Connected adapter console
sv_SE: Ansluten adapterkonsol

en: Connected adapter debug
sv_SE: Ansluten adapterdebug

en: Connected adapter specs
sv_SE: Anslutna adapter specifikationer

en: Connected user social profile
sv_SE: Ansluten social profil

en: Contact Email
sv_SE: Kontakt e-post

en: Contact Name
sv_SE: Kontaktperson

en: Contact Profile Url
sv_SE: Kontaktens profiladress

en: Contacting <b>%s</b>, please wait...
sv_SE: Kontaktar <b>%s</b>, vänta…

en: Contacts
sv_SE: Kontakt

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Conversions
sv_SE: Omvandlingar

en: Country
sv_SE: Land

en: Create a new account
sv_SE: Skapa nytt konto

en: Create a new account and it will be associated with your %s ID.
sv_SE: Skapa ett nytt konto och det kommer att associeras med ditt %s-ID.

en: Custom CSS
sv_SE: Anpassad CSS

en: Custom integration
sv_SE: Anpassad integration

en: Customize WSL Widgets
sv_SE: Anpassa WSL-Widgets

en: Debug mode
sv_SE: Debugläge

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete WSL Log
sv_SE: Ta bort WSL-logg

en: Delete all Wordpress Social Login tables and options
sv_SE: Tar bort alla “Wordpress sociala inloggning”’s tabeller och alternativ

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Details
sv_SE: Detaljer

en: Development mode
sv_SE: Utvecklingsläge

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: Display name
sv_SE: Visningsnamn

en: Display the default WordPress avatars
sv_SE: Visa standard WordPress-avatarer

en: Display users avatars from social networks when available
sv_SE: Visa användaravatarer från sociala nätverk när de finns

en: Display your system information
sv_SE: Visa din systeminformation

en: Do no hold the plugin authors liable. This software is provided AS IS, WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND
sv_SE: Gör ej plugin-författarna ansvariga. Denna programvara tillhandahålls i befintligt skick, utan garanti av något slag

en: Docs
sv_SE: Dokument

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Domains list
sv_SE: Domänlista

en: E-mail
sv_SE: E-postadress

en: E-mails list
sv_SE: E-postlista

en: Edit user details
sv_SE: Redigera användaruppgifterna

en: Email
sv_SE: E-post

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Enable profile mapping
sv_SE: Aktivera mappning av profil

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Enabled &mdash; Log actions in a file
sv_SE: Aktiverade &mdash; logga åtgärder i en fil

en: Enabled &mdash; Log actions to database
sv_SE: Aktiverade &mdash; logga åtgärder till databas

en: Ever been in trouble with one of <a href="http://www.flickr.com/search/?q=bouncer+doorman&z=e" target="_blank">these guys</a>? Well, this module have more or less the same role, and he will try his best to piss your users off until they meet your requirements.
sv_SE: Har du varit i trubbel med en av <a href=“http://www.flickr.com/search/?q=bouncer doorman&z=e” target=“_blank”>dessa killar?</a> Nåväl, denna modul har mer eller mindre samma roll, och han kommer att göra sitt bästa för att hålla användarna avstängda tills de uppfyller dina krav.

en: Except where otherwise noted, <b>WordPress Social Login</b> is distributed under the terms of the MIT license reproduced here
sv_SE: Utom där annat anges är distribueras <b>WordPress sociala inloggning</b> enligt villkoren i MIT license återges här

en: FAQs
sv_SE: Frågor & svar

en: Fields Group '%s'
sv_SE: Fält-gruppen ‘%s’

en: Fields Map
sv_SE: Fält

en: Filters by e-mails addresses
sv_SE: Filtrera via e-postadress

en: Filters by emails domains name
sv_SE: Filter för e-postdomäner

en: Filters by profile urls
sv_SE: Filter profilwebbadresser

en: First go to: <a href="%s" target ="_blank">%s</a>
sv_SE: Först gå till: <a href=“%s” target=“_blank”>%s</a>

en: First name
sv_SE: Förnamn

en: For more information about WordPress Social Login, refer to our online user guide
sv_SE: För mer information om WordPress sociala inloggning, se vår online user guide

en: For more information about WordPress users roles and capabilities refer to <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities#Capability_vs._Role_Table" target="_blank">http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities</a>
sv_SE: För mer information om Wordpress användares roller och funktioner hänvisas till <a href=“http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities#Capability_vs._Role_Table” target=“_blank”>http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities</a>

en: For more information about the WSL Widget, refer to the online userguide <b><a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/widget.html" target="_blank">Widget Customization</a></b> and <b><a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/themes.html" target="_blank">Widget Themes</a></b>
sv_SE: För mer information om WSL-Widget, se den onlinemanuel <b><a href=“http://miled.github.io/wordpress-social-login/widget.html” target=“_blank”>Widget anpassning</a></b> och <b><a href=“http://miled.github.io/wordpress-social-login/themes.html” target=“_blank”>Widget teman</a></b>

en: For more information, refer to WSL documentation under Advanced Troubleshooting &gt; <a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/troubleshooting-advanced.html" target="_blank">Debug Mode</a>
sv_SE: För mer information, se WSL-dokumentation under avancerad felsökning > <a href=“http://miled.github.io/wordpress-social-login/troubleshooting-advanced.html” target=“_blank”>Debug Mode</a>

en: For more information, refer to WSL documentation under Advanced Troubleshooting &gt; <a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/troubleshooting-advanced.html" target="_blank">Development Mode</a>
sv_SE: För mer information, se WSL-dokumentation under avancerad felsökning > <a href=“http://miled.github.io/wordpress-social-login/troubleshooting-advanced.html” target=“_blank”>Debug Mode</a>

en: For posts and pages, you may use this shortcode
sv_SE: För inlägg och sidor, kan du använda denna kod

en: For security reasons, <b>Development Mode</b> will auto switch to <b>Disabled</b> each time the plugin is <b>reactivated</b>
sv_SE: Av säkerhetsskäl kommer <b>Utvecklingsläge</b> automatiskt växla till <b>frånkopplat</b> varje gång pluginet <b>återaktiveras</b>

en: Force redirection
sv_SE: Tvingad omdirigering

en: Full Name
sv_SE: Fullständigt namn

en: Gender
sv_SE: Kön

en: Get Started
sv_SE: Kom igång

en: Get this Component
sv_SE: Hämta komponent

en: Go to the authentication playground
sv_SE: Gå till autentiseringslekplatsen

en: Good bye
sv_SE: Hej då

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Help us translate WordPress Social Login into your language
sv_SE: Hjälp oss översätta “WordPress social inloggning” till ditt språk

en: Here you can create a new map by placing WSL users profiles fields to the appropriate destination fields
sv_SE: Här kan du skapa en ny karta genom att placera WSL användarprofilers fält till lämpliga målfält

en: Here you can define the default role for new users authenticating through WSL
sv_SE: Här kan du definiera standardroll för nya användare som autentiseras genom WSL

en: Here you can found a set of tools to help you find and hopefully fix any issue you may encounter
sv_SE: Här hittar du en uppsättning verktyg som hjälper dig att hitta och förhoppningsvis fixa eventuella problem du kan stöta på

en: Here you can tell Bouncer if you are accepting new users registration and authentication into your website or not any more. Note that Bouncer only works for WSL and will not interfere with users authenticating through the regulars wordpress Login and Register pages with their usernames and passwords (to to achieve that kind of restrictions, you may need to use another plugin(s) in combination with WSL).
sv_SE: Här kan du berätta Bouncer om du acceptera nya användare registrering och autentisering på din hemsida eller inte längre. Observera att Bouncer fungerar bara för WSL och kommer inte att störa användarna autentisera genom stamwordpress Logga in och Register sidor med sina användarnamn och lösenord (för att uppnå denna typ av restriktioner, kan du behöva använda en annan plugin (s) i kombination med WSL ).

en: Hey, meet our friend, the Bouncer
sv_SE: Hej, träffa vår vän, Bouncer

en: Hi %s
sv_SE: Hej %s

en: Hook extra registration fields
sv_SE: Lägg till extra registreringsfält

en: IMPORTANT!
sv_SE: VIKTIGT!

en: If this still didn't work, please report this as a issue
sv_SE: Om det fortfarande inte fungerar, vänligen rapportera detta som ett supportärende

en: If you are still new to WordPress Social Login, we have provided a few walkthroughs to get you started
sv_SE: Om “WordPress Social inloggning” är nytt för dig, har vi några saker att gå genom först

en: If you are still new to things, we recommend that you read the <b><a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/documentation.html" target="_blank">WSL Documentation</a></b> and to make sure your server meet the minimum system requirements by running <b><a href="http://hybridauth.com/hawp4/wp-admin/options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=tools">WSL Diagnostics</a></b>
sv_SE: Om du är fortfarande nybörjare, rekommenderar vi att du läser <b><a href=“http://miled.github.io/wordpress-social-login/documentation.html” target=“_blank”>WSL dokumentation</a></b> och för att se till att servern uppfyller minimisystemkraven genom att köra <b><a href=“http://hybridauth.com/hawp4/wp-admin/options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=tools”>WSL diagnostik</a></b>

en: If you believe you've found a problem with <b>WordPress Social Login</b>, be sure to let us know so we can fix it
sv_SE: Om du tror att du har upptäckt ett problem med <b>Wordpress Social Login,</b> vara noga med att låta oss veta så att vi kan fixa det

en: If you don't want to map a particular Buddypress field, then leave the source for that field blank
sv_SE: Om du inte vill koppla ett visst Buddypress fält, lämna källan tomt

en: If you run into any issue, then refer to <b><a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/support.html" target="_blank">Help &amp; Support</a></b>
sv_SE: Om du stöter på några problem, gå till <b> <a href=“http://miled.github.io/wordpress-social-login/support.html” target=“_blank”>Hjälp &amp; Support</a></b>

en: If you want to add the widget to another location in your website, you can insert the following code in that location
sv_SE: Om du vill lägga till widgeten till en annan plats på din webbplats, kan du infoga följande kod

en: In Page
sv_SE: På sida

en: In case you are using a caching plugin on your website, you might need to empty the cache for any change to take effect
sv_SE: Om du använder en cache-plugin på din webbplats, kan du behöva tömma cache-minnet för att ändringar ska träda i kraft

en: In case you're not familiar with The MIT License, it can be summed in three basic things
sv_SE: Om inte du är bekant med MIT licensen, kan det summeras i tre grundläggande saker

en: In order for this to work correctly, you will need to go to <b>Theme My Login</b> settings, then enable <b>User Moderation</b> and set <b>Moderation Type</b> to the same thing as the box bellow
sv_SE: För att detta ska fungera korrekt, måste du gå till <b>TML´s inställningar,</b> aktivera sedan <b>Användarmoderering</b> och ställ <b>Modereringstyp till</b> samma sak som rutan nedan

en: Insert one URL per line and try to keep this list short (ex: <code>https://twitter.com/HybridAuth</code>, <code>https://plus.google.com/u/0/108839241301472312344</code>). On <b>Bounce text</b> insert the text you want to display for rejected users
sv_SE: Sätt en webbadress per rad och försöka hålla den här listan kort (ex: <code>https://twitter.com/HybridAuth</code> <code>https://plus.google.com/u/0/108839241301472312344</code> På <b>Bounce text</b> infoga texten du vill visa för avvisade användare

en: Insert one domain address per line and try to keep this list short (ex: <code>gmail.com</code>, without '@'). On <b>Bounce text</b> insert the text you want to display for rejected users
sv_SE: Sätt en domänadress per linje och försöker att hålla listan kort (ex: <code>gmail.com</code> utan “@“). På <b>Bounce text</b> infoga texten du vill visa för avvisade användare

en: Insert one email address per line and try to keep this list short (ex: <code>hybridauth@gmail.com</code>). On <b>Bounce text</b> insert the text you want to display for rejected users
sv_SE: Sätt en domänadress per linje och försök hålla listan kort (ex: <code>gmail.com</code> utan “@“). På <b>Bounce text</b> infoga texten du vill visa för avvisade användare

en: Insights
sv_SE: Insikter

en: It's highly recommended to keep the <b>Development Mode</b> <b style="color:#da4f49">Disabled</b> on production as it would be a security risk otherwise
sv_SE: Rekommenderas att ha <b>Utvecklingsläge</b> <b style=“color:#da4f49”>avslaget</b> i produktion eftersom det är en säkerhetsrisk

en: Language
sv_SE: Språk

en: Last name
sv_SE: Efternamn

en: License
sv_SE: Licens

en: Link my account
sv_SE: Länka mitt konto

en: Link to the user profile on the provider web site
sv_SE: Länk till användarprofilen till webbplatsens leverantör

en: Link to user picture or avatar on the provider web site
sv_SE: Länk till avatar på leverantörens webbplats

en: Link user account
sv_SE: Användarkonto

en: Link your existing account on our website to your %s ID.
sv_SE: Länka ditt befintliga konto på vår webbplats till din %s-ID.

en: Log viewer
sv_SE: Autentiseringslogg - senaste aktivitet

en: Makes WordPress Social Login compatible with BuddyPress: Widget integration, Users avatars and xProfiles mapping.
sv_SE: Gör “WordPress social inloggning” kompatibel med BuddyPress: Widgetintegration, användaravatarer och xProfiles mappning.

en: Manage users and contacts
sv_SE: Hantera användare och kontakter

en: Membership level
sv_SE: Medlemsnivå

en: Method
sv_SE: Metod

en: Networks
sv_SE: Nätverk

en: New WSL users default role
sv_SE: Ny WSL-användare standardroll

en: New to our website
sv_SE: Ny på vår hemsida

en: No
sv_SE: Nej

en: No contacts found
sv_SE: Inga kontakter hittades

en: No notification
sv_SE: Ingen notis

en: No users found
sv_SE: Ingen användare hittades

en: None
sv_SE: Ingen

en: None, display providers names instead of icons
sv_SE: Inga, visa leverantörers namn istället för ikoner

en: Not all the mapped fields will be filled. Some providers and social networks do not give away many information about their users
sv_SE: Inte alla mappade fält fylls. Vissa leverantörer och sociala nätverk ger inte bort information om sina användare

en: Not tonight.
sv_SE: Inte ikväll.

en: Note
sv_SE: Anteckning

en: Note that filtration domains name takes priority over filtration by e-mails addresses and profile urls
sv_SE: Observera att domänfiltrering prioriteras framför filtrering av e-postadresser och profilwebbadresser

en: Note that filtration e-mails addresses takes priority over filtration by profile urls
sv_SE: Observera att domänfiltrering prioriteras framför filtrering av e-postadresser och profilwebbadresser

en: Notes
sv_SE: Anteckningar

en: Notification
sv_SE: Notis

en: On the <b>Dashboard sidebar</b> click on <b>Project</b> then click <em style="color:#0147bb;">&ldquo;Create Project&rdquo;</em>
sv_SE: On the <b>Dashboard sidebar</b> click on <b>Project</b> then click <em style=“color:#0147bb;”>&ldquo;Create Project&rdquo;</em>

en: On this section you can fully customize <b>WordPress Social Login Widget</b> and define the way you want it to look and behave
sv_SE: I detta avsnitt kan du anpassa <b>Widget för WordPress social inloggning</b> och definiera hur du vill att det ska se ut och bete sig

en: Once you delete WSL database tables and stored options, there is NO going back. Please be certain
sv_SE: När du tar bort WSL databastabeller och lagrade alternativ, det finns ingen återvändo. Vänligen var säker

en: Oops! We ran into an issue
sv_SE: Hoppsan, det uppstod ett systemfel!

en: Oops! We ran into an issue.
sv_SE: Hoppsan, det uppstod ett systemfel!

en: Other Components available
sv_SE: Andra komponenter som finns tillgängliga

en: PHP >= 5.2.0 installed
sv_SE: PHP > = 5.2.0 installerat

en: PHP Session
sv_SE: PHP-Session

en: PHP's default SESSION handling
sv_SE: PHP: s standard SESSION-hantering

en: PHP/CURL/SSL Extension enabled
sv_SE: PHP/CURL/SSL-utökning aktiverad

en: PHP/JSON Extension enabled
sv_SE: PHP/JSON-utökning aktiverad

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Path
sv_SE: Sökväg

en: Phone
sv_SE: Telefon

en: Photo URL
sv_SE: Lägg till foto

en: Please check if your web server time is correct: <code>%s</code>
sv_SE: Kontrollera om din webbplats servertid är korrekt:<code>%s</code>

en: Please enter your username and password of your existing account on our website. Once verified, it will linked to your % ID
sv_SE: Ange ditt användarnamn och lösenord för ditt konto på vår webbplats. När det är verifierat, kommer det att kopplas till din % ID

en: Please fill in your information in the form below. Once completed, you will be able to automatically sign into our website through your %s ID
sv_SE: Fyll i dina uppgifter i formuläret nedan. När det är klart kommer du att automatiskt kunna logga in på vår hemsida via ditt %s-ID

en: Please, be extra carefull with this option, you may be automatically giving someone elevated roles and capabilities
sv_SE: Snälla, vara extra försiktig med det här alternativet, kan automatiskt ge någon förhöjda roller och funktioner

en: Please, do not enable <b>Development Mode</b>, unless you are a developer or you have basic PHP knowledge
sv_SE: Snälla, aktivera inte <b>Utvecklingsläge</b>, om du inte är utvecklare eller om du har grundläggande PHP-kunskap

en: Plugin Overview
sv_SE: Pluginöversikt

en: Popup
sv_SE: Popup-fönster

en: Processing, please wait...
sv_SE: Bearbetar, vänta…

en: Profile Completion
sv_SE: Profilens färdigställande

en: Profile URL
sv_SE: Profil webbadress

en: Profile mappings
sv_SE: Profil-mappningar

en: Profile urls
sv_SE: Profiladresser

en: Profiles
sv_SE: Profiler

en: Provider
sv_SE: Utförare

en: Provider does not support this feature.
sv_SE: Leverantören stöder inte den här funktionen.

en: Provider name
sv_SE: Leverantörsnamn

en: Provider user ID
sv_SE: Provider användar-ID

en: Provider user Identifier
sv_SE: Leverantörens användar-ID

en: Providers
sv_SE: Leverantörer

en: Query
sv_SE: Fråga

en: Read about the debug mode
sv_SE: Läs om debug-läge

en: Read about the development mode
sv_SE: Läs om utvecklingsläge

en: Redirect URL
sv_SE: Omdirigeringsadress (Redirect URL)

en: Redirecting...
sv_SE: Omdirigerar…

en: Region
sv_SE: Län

en: Registered
sv_SE: Registrerade sig

en: Registration is now closed.
sv_SE: Registreringen är nu stängd.

en: Repair WSL tables
sv_SE: Reparera WSL-tabeller

en: Repair WordPress Social Login databases tables
sv_SE: Reparera “Wordpress sociala inloggning”’s tabeller

en: Repair Wordpress Social Login tables
sv_SE: Reparera “Wordpress sociala inloggning”’s tabeller

en: Report as bug
sv_SE: Rapportera om fel

en: Request failed. Either you have cancelled the authentication or <b>%s</b> refused the connection.
sv_SE: Begäran misslyckades. Antingen har du avbrutit autentisering eller så vägrade <b>%s</b> ansluta.

en: Require E-mail
sv_SE: Kräver E-post

en: Restrict registration to a limited number of domains name.
sv_SE: Begränsa registrering till ett begränsat antal domäner.

en: Restrict registration to a limited number of emails addresses.
sv_SE: Begränsa registrering till ett begränsat antal e-post adresser.

en: Restrict registration to a limited number of profile urls
sv_SE: Begränsa registrering till ett begränsat antal profilwebbadresser

en: Run WordPress Social Login Diagnostics
sv_SE: Kör “WordPress sociala Login” diagnostik

en: Safe
sv_SE: Säker

en: Save Settings
sv_SE: Spara inställningar

en: Scope
sv_SE: Tillämpningsområde

en: Select a log file to display
sv_SE: Välj en loggfil ska visas

en: Select required fields. If a social network doesn't return them, Bouncer will then ask your visitors to fill additional form to provide them when registering.
sv_SE: Välj obligatoriska fält. Om ett socialt nätverk inte tillbaka dem, kommer Bouncer sedan be dina besökare att fylla ytterligare formulär för att ge dem när du registrerar dig.

en: Setup and Configuration
sv_SE: Installation och konfiguration

en: Show user contacts list
sv_SE: Visa användarens kontaktlista

en: Show user social profiles
sv_SE: Visa användarens sociala profiler

en: Social icon set
sv_SE: Sociala ikoner

en: Social networks setup.
sv_SE: Social nätverkinställning.

en: Sorry, we couldn't connect you with <b>%s</b>. <a href="%s">Please try again</a>.
sv_SE: Tyvärr kunde inte vi ansluta dig med <b>%s</b>. <a href=“%s”>Vänligen försök igen</a>.

en: Sorry, we couldn't connect you. <a href="%s">Please try again</a>.
sv_SE: Tyvärr, kunde inte vi ansluta dig. <a href=“%s”>Vänligen försök igen</a>.

en: Sorry, we couldn't link your account.
sv_SE: Tyvärr kunde inte vi länka ditt konto.

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: Submit your WSL Component
sv_SE: Skicka in din WSL-komponent

en: System information
sv_SE: Systeminformation

en: Thank you for using Wordpress Social Login
sv_SE: Tack för att du använder “Wordpress sociala inloggning”

en: Thanks
sv_SE: Tack

en: The <b>Debug mode</b> is an internal development tool built to track every action made by WSL during the authentication proces, which can be useful when debugging this plugin but note that it is highly technical and not documented
sv_SE: <b>Debug-läge</b> är ett inre utvecklingsverktyg för att spåra varje handling som görs av WSL under autentiseringsprocesser, som kan vara användbara vid felsökning av denna plugin men observera att det är mycket tekniska och beskrivning saknas

en: The MIT License (MIT) is compatible with The GNU Public License (GPL) but it is more liberal
sv_SE: MIT License (MIT) är kompatibel med The GNU Public License (GPL) men är mer liberala

en: The URL nonce is not valid
sv_SE: URL-nyckel-ID (nonce) är inte giltigt

en: The Unique user's ID on the connected provider. Depending on the provider, this field can be an number, Email, URL, etc
sv_SE: Det unika användar-ID från kopplad leverantör. Beroende på leverantör så kan detta fält vara nummer, e-post, URL, mfl

en: The basic widget markup is the following
sv_SE: Grundläggande widget-text är följande

en: The complete <b>User Guide</b> can be found at
    		<a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/index.html" target="_blank">miled.github.io/wordpress-social-login/index.html</a>
sv_SE: Den kompletta <b>Användarhandboken</b> finns på <a href=“http://miled.github.io/wordpress-social-login/index.html” target=“_blank”>miled.github.io/wordpress-social-login/index.html</a>

en: The day in the month in which the person was born. Not to confuse it with 'Birth date'
sv_SE: Dagen i den månad då personen föddes. Inte att förväxla den med “Födelsedatum”

en: The left column shows the available <b>WSL users profiles fields</b>: These select boxes are called <b>source</b> fields
sv_SE: Den vänstra kolumnen visar de tillgängliga <b>WSL användarprofilers fält</b>: Fälten kallas <b>källfält</b>

en: The minimum server requirements are
sv_SE: Minsta serverkrav är

en: The month in which the person was born
sv_SE: Den månad då personen föddes

en: The right column shows the list of <b>Buddypress profiles fields</b>: Those are the <b>destination</b> fields
sv_SE: Kolumnen till höger visar listan över <b>Buddypress-profilers fält</b>: <b>målfälten</b>

en: The session identifier is missing.<br />For more information refer to WSL <a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/troubleshooting.html#session-error" target="_blank">Troubleshooting</a>.
sv_SE: Sessionsidentifieraren saknas.<br>För mer information se WSL <a href=“http://miled.github.io/wordpress-social-login/troubleshooting.html#session-error” target=“_blank”>Felsökning</a>.

en: The the provider or social network name the user used to connected
sv_SE: Den leverantör eller “sociala nätverk”-namnet användaren använde för anslutning

en: The year in which the person was born
sv_SE: Det år som personen föddes

en: There's no data yet
sv_SE: Det finns inga data ännu

en: These components and add-ons can extend the functionality of WordPress Social Login
sv_SE: Dessa komponenter och tillägg kan utöka funktionerna i WordPress social-inloggning

en: These credentials may also differ in format, name and content depending on the social network.
sv_SE: Dessa autentiseringsuppgifter kan också variera i format, namn och innehåll beroende på socialt nätverk.

en: This application will link your website <code>%s</code> to <code>%s API</code> and these credentials are needed in order for <b>%s</b> users to access your website
sv_SE: Denna ansökan kommer att länka din hemsida <code>%s</code> till <code>%s API</code> och dessa autentiseringsuppgifter behövs för att <b>%s</b> användare att komma åt din webbplats

en: This feature is most suited for small businesses and folks running a closed-door blog between friends or coworkers.
sv_SE: Den här funktionen är mest lämpad för småföretag och folk som kör en stängd blogg för vänner och arbetskamrater.

en: This is a preview of what should be on the comments area
sv_SE: Detta är en förhandsvisning av kommentarer

en: This screen only list the users who have connected through WordPress Social Login
sv_SE: Visar endast en lista på de användare som har anslutit via “WordPress sociala inloggning”

en: This tool will also give you a direct access to social networks apis via a lightweight console
sv_SE: Detta verktyg kan också ge dig en direkt tillgång till sociala nätverk apis via en lätt konsol

en: This tool will check for the common issues and for the minimum system requirements
sv_SE: Detta verktyg kommer att kontrollera minsta gemensamma systemkrav

en: This tool will gather and display your website and server info. Please include these information when posting support requests, it will help me immensely to better understand any issues
sv_SE: Detta verktyg kommer att samla och visa din webbplats- och serverinformation. Ta med detta när du skapar ett supportärende, det hjälper oerhört mycket att bättre förstå problemet

en: This will attempt recreate WSL databases tables if they do not exist and will also add any missing field
sv_SE: Detta kommer att försöka återskapa WSL-databastabeller om de inte finns och kommer också att lägga till alla fält som saknas

en: This will only import the Twitter's users followed by the connected user on your website
sv_SE: Detta importerar endast den Twitter-användare som följts av den anslutna användaren på din webbplats

en: This will permanently delete all Wordpress Social Login tables and stored options from your WordPress database
sv_SE: Detta kommer att permanent radera alla “Wordpress sociala inloggning”’s tabeller och lagrade alternativ från din WordPress-databas

en: This's not a WSL user!
sv_SE: Detta är inte en WSL-användare!

en: Tip
sv_SE: Tips

en: To change this behaviour and to force new registered users to provide their emails before they get in, goto <b><a href="options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=bouncer">Bouncer</a></b> and enable <b>Profile Completion</b>
sv_SE: Att ändra detta beteende och tvinga att nya registrerade användare ska ange sin e-post innan de får in, gå till <b><a href=“options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=bouncer”>Bouncer</a></b> och aktivera <b>Profilkomplettering</b>

en: To change this setting, go to <b>Widget</b> &gt; <b>Basic Settings</b> &gt <b>Users avatars</b>, then select the type of avatars that you want to display for your users
sv_SE: För att ändra denna inställning, gå till <b>Widget></b> <b>Grundinställningar></b> <b>Användaravatarer,</b> välj sedan typ av avatarer som du vill ska visas för dina användare

en: To customize the default widget styles you can either: change the css in the <b>text area</b> bellow or add it to your website <b>theme</b> files
sv_SE: Anpassa widget till standardstilar, du kan antingen: ändra css <b>textområde</b> nedan eller lägga till i din webbplats <b>tema</b>-filer

en: To delete Wordpress Social Login files from your WordPress website, you may deactivate and uninstall it through the 'Plugins' menu in WordPress
sv_SE: Om du vill ta bort Wordpress sociala inloggning filer från din WordPress-webbplats, kan du inaktivera och avinstallera det genom “Plugins” menyn i WordPress

en: To enable authentication with this provider and to register a new <b>%s API Application</b>, follow the steps
sv_SE: Aktivera autentisering med leverantören och registrera en ny <b>%s API-Applikation</b>, Följ stegen

en: To enable contacts import from these social network, you need first to enabled them on the <a href="options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=networks"><b>Networks</b></a> tab and register the required application
sv_SE: För att aktivera kontakter importerade från dessa sociala nätverk, måste du först aktiverade dem på fliken <a href=“options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=networks”><b>nätverk</b></a> och registrering krävs i ansökan

en: To get help and support, here is how you can reach me <a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/support.html" target="_blank">miled.github.io/wordpress-social-login/support.html</a>
sv_SE: För att få hjälp och stöd, är här hur du kan nå mig <a href=“http://miled.github.io/wordpress-social-login/support.html” target=“_blank”>miled.github.io/wordpress-social-login/support.html</a>

en: To import Google's users contacts list you will have to go to <a href="https://console.developers.google.com" target="_blank">https://console.developers.google.com</a>, then <b>APIs &amp; auth</b> &gt; <b>APIs</b> and enable <b>Contacts API</b>
sv_SE: För att importera Google-användare måste du gå till <a href=“https://console.developers.google.com” target=“_blank”>https://console.developers.google.com</a> och <b>API &amp; auth</b> > <b>API</b> och aktivera <b>Kontakter API</b>

en: To import LinkedIn's users contacts list you will have to go to <a href="https://www.linkedin.com/secure/developer" target="_blank">https://www.linkedin.com/secure/developer</a>, then <b>Default scope</b> and check <b>r_network</b>
sv_SE: Om du vill importera LinkedIn-användares kontaktlista måste du gå till <a href=“https://www.linkedin.com/secure/developer” target=“_blank”>https://www.linkedin.com/secure/developer</a>, sedan <b>standardomfattningen</b> och kolla <b>r_network</b>

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Uninstall
sv_SE: Avinstallera

en: Unknown or Disabled <b>Component</b>! Check the list of enabled components or the typed URL
sv_SE: Okänd eller avaktiverad <b>komponent</b>! Kontrollera listan över aktiverade komponenter eller webbadress

en: Unknown or disabled provider.
sv_SE: Okänd eller inaktiverad leverantör.

en: Unspecified error!
sv_SE: Ospecificerat fel

en: Unspecified error.
sv_SE: Ospecificerat fel

en: User Display name. If not provided by social network, WSL will return a concatenation of the user first and last name
sv_SE: Användarens visningsnamn. Om det inte tillhandahålls av “socialt nätverk”, kommer WSL sätta ihop för- och efternamn

en: User ID
sv_SE: Användar-ID

en: User Moderation
sv_SE: Användarmoderering

en: User contacts import
sv_SE: Importer användarens kontakter

en: User profile
sv_SE: Användarprofil

en: User website, blog or web page
sv_SE: Användarens hemsida, blogg eller webbsida

en: User' age. Note that WSL do not calculate this field. We return it as it was provided
sv_SE: Användarens ålder. Observera att WSL inte beräknar värdet. Vi tar bara värdet som det kommer från leverantören

en: User's address
sv_SE: Användarens adress

en: User's city
sv_SE: Användarens postadress

en: User's country
sv_SE: Användarens land

en: User's email address. Not all of provider grant access to the user email
sv_SE: Användarens e-postadress. Inte alla leverantörer ger åtkomst till användarens e-post

en: User's email address. Note: some providers like Facebook and Google can provide verified emails. Users with the same verified email will be automatically linked
sv_SE: Användarens e-postadress. Obs: vissa leverantörer som Facebook och Google kan ge kontrollerad e-post. Användare med samma kontrollerad e-postadress kommer att länkas automatiskt

en: User's first name
sv_SE: Användarens förnamn

en: User's gender. Values are 'female', 'male' or blank
sv_SE: Användarens kön. Värden är “kvinna”, “man” eller tomt

en: User's language
sv_SE: Användarens språk

en: User's last name
sv_SE: Användarens efternamn

en: User's phone number
sv_SE: Användarens telefonnummer

en: User's state or region
sv_SE: Användarens län eller region

en: User's zipcode
sv_SE: Användarens postnummer

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Users
sv_SE: Användare

en: Users authenticating through the regulars Wordpress Login and Register pages with their usernames and passwords WILL NOT be affected.
sv_SE: Användare bekräftande genom standard WordPressinloggning och registersidor. Användarnamn och lösenord kommer inte att påverkas.

en: Users avatars
sv_SE: Användaravatarer

en: View
sv_SE: Visa

en: View WSL logs
sv_SE: Visa WSL-loggar

en: View all your website users
sv_SE: Visa alla webbplatsanvändare

en: Vkontakte
sv_SE: VKontakte

en: WP users
sv_SE: WP-användare

en: WSL <b>%s</b> is mapped to Buddypress <b>%s</b> field
sv_SE: WSL <b>%s</b> mappas till Buddypress <b>%s</b> fält

en: WSL Core
sv_SE: WSL-Core

en: WSL Developer API
sv_SE: WSL-API för utvecklare

en: WSL Endpoint URLs reachable
sv_SE: WSL-endpoint nåbar

en: WSL Widget
sv_SE: WSL widget

en: WSL Widget will only show up for non connected users
sv_SE: WSL-Widget visas bara för icke anslutna användare

en: WSL also comes with BuddyPress xProfiles mappings. When this feature is enabled, WSL will try to automatically fill in Buddypress users profiles from their social networks profiles
sv_SE: WSL kommer också med BuddyPress xProfiles mappningar. När funktionen är aktiverad, försöker WSL att automatiskt fylla i Buddypress användarprofiler från deras sociala nätverksprofiler

en: WSL can be now fully integrated with your <a href="https://buddypress.org" target="_blank">BuddyPress</a> installation. When enabled, user avatars display should work right out of the box with most WordPress themes and your BuddyPress installation
sv_SE: WSL kan nu integreras helt med din <a href=“https://buddypress.org” target=“_blank”>BuddyPress</a>-installation. När aktiverad, användaravatar visas direkt från de flesta WordPressteman och din BuddyPress installation

en: WSL can only map <b>Single Fields</b>. Supported fields types are: Multi-line Text Areax, Text Box, URL, Date Selector and Number
sv_SE: WSL kan bara koppla <b>ett fält</b>. Fälttyper är: Fler-radig Text, Textruta, Webbadress (URL), Datumväljare och Tal (nummer)

en: WSL profiles
sv_SE: WSL-profiler

en: WSL user ID #%d: <b>%s</b>  profiles and contacts has been deleted. Note that the associated WordPress user wasn't deleted
sv_SE: Användarprofil för WSL-ID #% d: <b>%s</b> och kontakter har tagits bort. Observera att den associerade WordPress-användaren inte tas bort

en: WSL users
sv_SE: WSL-användare

en: Want to build your own custom <b>WordPress Social Login</b> component? It's pretty easy. Just refer to the online developer documentation.
sv_SE: Vill du bygga din egen anpassade <b>WordPress social-inloggnings</b>-komponent? Det är ganska lätt. Läs online-dokumentationen!

en: We have enabled <b>Facebook</b>, <b>Google</b> and <b>Twitter</b> by default, however you may add even more. <b>Just Click</b> on the icons and we will guide you through
sv_SE: Vi har <b>Facebook</b>, <b>Google</b> och <b>Twitter</b> som standard aktiverat, men du kan lägga till ännu mer. <b>Klicka</b> på ikonerna så guidar vi dig

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Website URL
sv_SE: Webbadress/URL

en: Welcome to WordPress Social Login
sv_SE: Välkommen till “WordPress Social inloggning”

en: Welcome!
sv_SE: Välkommen!

en: Well! none left.
sv_SE: Toppen! Inget kvar.

en: What's This?
sv_SE: Vad är detta?

en: What's new on WSL %s
sv_SE: Vad är nytt på WSL %s

en: When <b>Development Mode</b> is enabled, this plugin will display a debugging area on the footer of admin interfaces. <b>Development Mode</b> will also try generate and display a technical reports when something goes wrong. This report can help you figure out the root of the issues you may runs into
sv_SE: När <b>Utvecklingsläge</b> är aktiverat visas denna plugin en felsökning område på sidfoten på admingränssnittet. <b>Utveckling-läget</b> ska också försöka generera och visa tekniska rapporter när något går fel. Detta kan hjälpa dig att visa problemet kring vad som händer

en: When <b>Hook extra registration fields</b> is set to Yes, Bounce will also add any extra registration fields from other plugins (eg: Newsletter, Register Plus Redux) .
sv_SE: När <b>Hook extra fält registrering</b> är inställt på Ja, kommer Bounce också lägga till några extra fält registrerings från andra plugins (t.ex. nyhetsbrev, Register Plus Redux).

en: When <b>Profile mapping</b> is enabled, WSL will try to automatically fill in Buddypress users profiles from their social networks profiles
sv_SE: När <b>profil-mappning</b> aktiveras, försöker WSL att automatiskt fylla i Buddypress användarprofiler från deras sociala nätverk

en: When Debug mode is enabled and set to <code>Log actions in a file</code>, WSL will attempt to generate its log files under <em>/wp-content/uploads/wordpress-social-login</em>
sv_SE: När Debug-läge är aktiverat och inställt på <code>Log actions in a file</code> , kommer WSL att försöka generera sina loggfiler under <em>/wp-content/uploads/wordpress-social-login</em>

en: When Debug mode is enabled and set to <code>Log actions to database</code>, will create a new database table <code>wslwatchdog</code> and insert all actions names and arguments
sv_SE: När Debug-läge är aktiverat och inställt på <code>Log actions to database</code> , kommer ny databastabell skapas <code>wslwatchdog</code> och infoga alla åtgärder, namn och argument

en: When enabled, Bouncer will popup a new screen for unrecognised user where they will be given the choice to either associate any existing account in your website with the provider ID they have connected with or to create a new user account
sv_SE: När funktionen är aktiverad, kommer Bouncer popup en ny skärm för okända användare där de kommer att få valet att antingen associera något befintligt konto på din webbplats med leverantören ID de har anslutit med eller att skapa ett nytt användarkonto

en: When enabled, Facebook's users will be asked for an extra permission to get access for their friends lists
sv_SE: När denna är aktiverad kommer Facebook-användare bli tillfrågade om en extra behörighet för att få tillgång till list på deras vänner

en: When enabled, users authenticating through WordPress Social Login will be asked for the authorisation to import their contact list. Note that some social networks do not provide certain of their users information like contacts emails, photos and or profile urls
sv_SE: När aktiverad kommer användare som går via WordPress sociala inloggning uppmanas om tillstånd att importera sin kontaktlista. Observera att vissa sociala nätverk inte ger vissa av deras användare information som kontakter e-post, foton och eller profil URL: er

en: Where do I get this info?
sv_SE: Var finns denna information?

en: Widget display
sv_SE: Widgetvisning

en: Widget preview
sv_SE: Widget förhandsgranskning

en: WordPress Social Login
sv_SE: WordPress Social inloggning

en: WordPress Social Login Diagnostics
sv_SE: Kör “WordPress social inloggning”’s diagnostik

en: WordPress Social Login Tools
sv_SE: “WordPress sociala Login”’s verktyg

en: WordPress Social Login advanced configuration.
sv_SE: “WordPress social inloggning”’s avancerade konfiguration.

en: WordPress Social Login also allow you to import users contact list from Google Gmail, Facebook, Windows Live, LinkedIn  and Vkontakte
sv_SE: Med WordPress sociala inloggning kan du importera användarlista från Google Gmail, Facebook, Windows Live, LinkedIn och Vkontakte

en: WordPress Social Login core.
sv_SE: “WordPress social inloggning”’s kärna.

en: WordPress Social Login is a free and open source plugin made by the community, for the community
sv_SE: WordPress sociala inloggning är en fri och öppen källa plugin från gemenskapen, för gemenskapen

en: WordPress Social Login is not properly configured.
sv_SE: “WordPress social inloggning” är inte korrekt konfigurerad.

en: WordPress Social Login is not properly configured.<br /> <b>%s</b> requires your application credentials.
sv_SE: “WordPress social inloggning” är inte korrekt konfigurerad.<br><b>%s</b> kräver din ansökans autentiseringsuppgifter.

en: WordPress Social Login users contacts manager
sv_SE: “WordPress social inloggning”’s användarkontakter

en: WordPress Social Login users manager.
sv_SE: “WordPress social inloggning”’s användarhantering.

en: WordPress Social Login was created by <a href="http://profiles.wordpress.org/miled/" target="_blank">Mohamed Mrassi</a> (a.k.a Miled) and <a href="https://miled.github.io/wordpress-social-login/graphs/contributors" target="_blank">contributors</a>
sv_SE: WordPress sociala inloggning skapades av <a href=“http://profiles.wordpress.org/miled/“ target=“_blank”>Mohamed Mrassi</a> (aka Miled) och <a href=“https://miled.github.io/wordpress-social-login/graphs/contributors” target=“_blank”>bidragsgivare</a>

en: WordPress user not found!
sv_SE: WordPress-användare hittades inte!

en: Wordpress User ID
sv_SE: Användarens WordPress-ID

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You are allowed to use this plugin for whatever purpose, including in commercial projects, as long as the copyright header inside the code is left intact
sv_SE: Du kan använda denna plugin oavsett ändamål, inklusive i kommersiella projekt, så länge copyright-huvudet inne koden lämnas intakt

en: You are already logged in as %s. Do you want to <a href='%s'>log out</a>?
sv_SE: Du är redan inloggad som %s. Vill du <a href=‘%s’>Logga ut</a>?

en: You can also delete all Wordpress Social Login tables and stored options from the <b>Uninstall</b> section down below
sv_SE: Du kan också radera alla “Wordpress social inloggning”’s tabeller och lagrade alternativ i avsnittet <b>Avinstallera</b> nedan

en: You can also display the providers names instead of icons. This allow the customization of the widget to a great extent
sv_SE: Du kan också visa leverantörsnamn istället för ikoner. En stor anpassning-utökning av widget

en: You can use <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/html-javascript-adder/" target="_blank">HTML Javascript Adder</a> plugin in combination with WSL to display the Widget in your website sidebar by using the shortcode [wordpress_social_login]
sv_SE: Du kan använda <a href=“http://wordpress.org/extend/plugins/html-javascript-adder/“ target=“_blank”>HTML Javascript Adder</a> plugin i kombination med WSL för att visa widgeten i webbplatsens med hjälp av kod [wordpress_social_login]

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
sv_SE: Du har inte tillräckliga rättigheter för att få tillgång till den här sidan.

en: You have to be logged in to be able to link your existing account. Do you want to <a href='%s'>login</a>?
sv_SE: Du måste vara inloggad för att kunna länka ditt befintliga konto. Vill du att <a href=‘%s’>Logga in</a>?

en: You may activate <b>Profile Completion</b> for both <b>E-mail</b> and <b>Username</b>, but keep in mind, the idea behind <b>social login</b> is to avoid forms and to remove the hassle of registration
sv_SE: Du kan aktivera <b>Profilens Färdigställande</b> för både <b>e-post och</b> <b>användarnamn,</b> men kom ihåg, är tanken bakom <b>social inloggning</b> för att undvika former och att ta bort besväret med registrering

en: You're not connected to the provider.
sv_SE: Du är inte ansluten till leverantören.

en: You're now signed in with your %s account but you are still one step away of getting into our website
sv_SE: Du är nu inloggad med kontot %s men du är fortfarande ett steg från att komma in på hemsidan

en: Your <b>%s ID</b> is already linked to another account on this website.
sv_SE: Ditt <b>%s-ID</b> är redan kopplat till ett annat konto på denna webbplats.

en: Your web server date is set incorrectly. This may prevent Twitter and LinkedIn and few other providers from working
sv_SE: Din web servers datum är felaktigt inställt. Detta kan förhindra Twitter och LinkedIn och några andra leverantörer från att fungera

en: Zip
sv_SE: Postnummer

en: as provided by %s
sv_SE: som anges av %s

en: jQuery installed on WordPress backoffice
sv_SE: jQuery installerat i WordPress admin/backoffice

en: second(s)
sv_SE: sekund(er)
