WordPress Social Login - en to fr translation catalogue (107 entries)

en: Provider user ID
fr: User ID du fournisseur

en: Profile URL
fr: Lien du profil

en: Website URL
fr: Site web

en: Photo URL
fr: Lien de l'image

en: Display name
fr: Nom affiché

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Gender
fr: Sexe

en: Language
fr: Langue

en: Birth day
fr: Jour de naissance

en: Birth month
fr: Mois de naissance

en: Birth year
fr: Année de naissance

en: Email
fr: E-mail

en: Phone
fr: Télephone

en: Address
fr: Adresse

en: Country
fr: Pays

en: City
fr: Ville

en: Zip
fr: Code postal

en: Connect with a provider to get started
fr: Connecter vous à un fournisseur pour commencer

en: Connected adapter specs
fr: Caractéristiques de l'adaptateur connecté

en: Provider
fr: Fournisseur d'identité

en: OpenID Identifier
fr: Identifiants OpenID

en: Application keys
fr: Clé API

en: Access token
fr: Token d'accès

en: Access token secret
fr: Token d'accès secret

en: Access token expires in
fr: Token d'accès expire dans

en: second(s)
fr: seconde(s)

en: Access token expires at
fr: Token d'accès expire à

en: Connected adapter console
fr: Console de l'adaptateur connecté

en: Path
fr: Chemin

en: Method
fr: Méthode

en: Query
fr: Requête

en: Submit
fr: Soumettre

en: API Response
fr: Réponse de l'API

en: Connected adapter debug
fr: Debug de l'adaptateur connecté

en: Connected user social profile
fr: Profile de l'utilisateur social connecté

en: Connect with
fr: Se connecter avec

en: Save Settings
fr: Sauvegarder

en: Accept new registration
fr: Accepter les nouvelles inscriptions

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Allow authentication
fr: Autoriser l'authentification

en: None
fr: Aucun

en: Membership level
fr: Autorisations des membres

en: Enabled
fr: Activé

en: E-mails list
fr: Lite des e-mail

en: BuddyPress plugin not found!
fr: Le plugin BuddyPress n'est pas installé !

en: Back to Tools
fr: Retour aux Outils

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Good bye
fr: Aurevoir

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Providers
fr: Fournisseurs

en: Full Name
fr: Nom complet

en: User ID
fr: ID Utilisateur

en: No users found
fr: Pas d'utilisateurs trouvés

en: Delete
fr: Supprimer

en: View
fr: Voir

en: Dismiss
fr: Rejeter

en: Welcome!
fr: Bienvenue!

en: Sorry, we couldn't connect you. <a href="%s">Please try again</a>.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas vous connecter. <a href=\"%s\">Essayer plus tard</a>.

en: Registration is now closed.
fr: Les inscriptions au site sont actuellement fermées

en: Sorry, we couldn't connect you with <b>%s</b>. <a href="%s">Please try again</a>.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas vous connecter avec <b>%s</b>. <a href="%s">Essayer plus tard</a>.

en: You're not connected to the provider.
fr: Vous n'êtes pas connecté à ce fournisseur.

en: Provider does not support this feature.
fr: Le fournisseur ne supporte pas cette fonctionnalité.

en: Connect with:
fr: Connecter avec:

en: Networks
fr: Réseaux

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Help
fr: Aide

en: Tools
fr: Outils

en: Log viewer
fr: Visualiseur de Log

en: Auth test
fr: Test d'authentification

en: Components
fr: Composants

en: Connect with %s
fr: Connecté avec %s

en: E-mail is not valid!
fr: Email non valide!

en: That E-mail is already registered!
fr: Cette email est déjà enregistré!

en: Username is not valid!
fr: Le nom d'utilisateur n'est pas valide!

en: Hi %s, you're one step away from completing your account.
fr: Bonjour %s, vous êtes à quelques étapes pour compléter votre compte.

en: Please, fill in your information in the form below to continue
fr: Veuillez s'il vous plait remplir vos informations dans le formulaire ci-dessous

en: Continue
fr: Continuer

en: Back to %s
fr: Retour sur %s

en: Oops! We ran into an issue
fr: Oops! Nous avons rencontré un problème

en: Details
fr: Détails

en: Back to home
fr: Retour à l'accueil

en: Redirecting...
fr: Redirection...

en: Contacting <b>%s</b>, please wait...
fr: Connexion à <b>%s</b>, veuillez patientez...

en: Processing, please wait...
fr: Traitement en cours, veuillez patienter...

en: Not tonight.
fr: Pas ce soir.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password. <a href="%s">Lost your password</a>?
fr: <strong>ERREUR</strong>: Votre nom d'utilisateur ou mot de passe est invalide. <a href="%s">Mot de passe perdu?</a>?

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Veuillez saisir votre adresse email.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a valid email address.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Veuillez saisir une adresse email valide.

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that email address is already used!
fr: <strong>ERREUR</strong>: Désolé, cette adresse email est déjà utilisée!

en: <strong>ERROR</strong>: That username is not allowed.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Ce nom d'utilisateur n'est pas autoriser.

en: <strong>ERROR</strong>: Username must be at least 4 characters.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Le nom d'utilisateur doit contenir au moins 4 caractères.

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, usernames may not contain the character &#8220;_&#8221;!
fr: <strong>ERREUR</strong>: Désolé, le nom d'utilisateur ne doit pas contenir le caractère &#8220;_&#8221;!

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, usernames must have letters too!
fr: <strong>ERREUR</strong>: Désolé, le nom d'utilisateur doit posséder des lettres également.

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that username already exists!
fr: <strong>ERREUR</strong>: Désolé, ce nom d'utilisateur existe déjà!

en: Hi %s
fr: Bonjour %s

en: You're now signed in with your %s account but you still one step away of getting into our website
fr: Vous êtes maintenant connecté avec votre compte %s mais vous êtes à une étape pour rentrer sur notre site internet.

en: Already have an account
fr: Vous avez déjà un compte

en: Link your existing account on our website to your %s ID.
fr: Lié votre compte existant sur notre site web à votre %s ID.

en: New to our website
fr: Nouveau sur notre site

en: Create a new account and it will be associated with your %s ID.
fr: Créer un nouveau compte, il sera associé avec votre %s ID.

en: Link my account
fr: Lié mon compte

en: Create a new account
fr: Créer un nouveau compte

en: Please enter your username and password of your existing account on our website. Once verified, it will linked to your % ID
fr: Veuillez s'il vous plait saisir votre nom d'utilisateur et votre mot de passe de votre compte existant. Une fois vérifier, il sera lié à votre % ID

en: Password
fr: Mot de passe

en: Back
fr: Retour
